Hayvansal Gıda : Dana Kavram Yağının Özelli̇kleri

Hayvansal Gıda : Dana Kavram Yağının Özelli̇kleri

Hayvansal gıda çeşitlerinden biri olan kavram yağı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların arka kısmında bulunan kazan bölgesinden elde edilmektedir. Dana kavram yağı; gömlek yağı, dana iç yağı gibi sosis,salam,sucuk vb. et ürünlerinin yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

İşlenerek doğru kıvama getirilen dana kavram yağı, kullanılacağı etin gevşemesine sebep olarak tüketimi kolaylaştırmaktadır. 

Köftelik yağ ile birlikte sofralara lezzet katan köfte yapımında da kullanılabilen dana kavram yağı genç yaşta tüketildiğinde ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek birçok rahatsızlığı önlemektedir. Tüketiminde dondurma işlemi oldukça önemlidir. Dondurulmuş hayvansal gıda dana kavram yağı sağlıklı tüketim açısından tercih edilmektedir. 

 Cafe / restorant / kasap gibi yerlerde de kullanılan hayvansal gıdalardan dana kavram yağının faydalarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür :

 

  • Vücut dengesini korumaktadır. 

 

              Birçok hayvansal gıda ve hayvansal yağ vücudumuzun dengesini koruyarak bağışıklık sistemimizi korumaktadır. 

 

  • Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.  

 

  Hayvansal gıdalardan biri olan kavram yağı, hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlardan elde edilmektedir. Elden edilen bu iç yağ insan vücuduna iyi gelerek damar ve kalp rahatsızlıklarını en aza indirgemektedir. 

 

  • Beyin sağlığına iyi gelmektedir.

 

               Hayvansal gıdaların ve hayvansal yağların içerdiği omega 3 yağ          asitlerinin,alzheımer ve parkinson gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. 

Kemalpaşa / İzmir’de yer alan Bilcen Gıda üretim tesislerinde işlenerek tüketime sunulan hayvansal gıda ve hayvansal yağları takip etmek ve denemek için www.bilcengida.com adresini inceleyebilirsiniz.