Hayvansal Gıda: Kuzu Gömlek Yağı

Hayvansal Gıda: Kuzu Gömlek Yağı

Gömlek yağı, hem insan vücudunda bulunan hem de hayvanlarda yer alan bir hayvansal iç yağ türüdür. Vücuttaki görevleri ise; yağ depolamak, dış darbelere karşı iç organları korumaktır. Hayvansal gıdaların birçok türünde yer alan gömlek yağları, sofralarda yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılmaktadır.
Bir diğer adı omentum olarakta bilinen kuzu gömlek yağı, küçükbaş hayvanların işkembe ve bağırsaklarını saran hayvansal iç yağ türüdür. Köfte, salam, sucuk vb. et ürünlerinin yapım aşamasında kullanılan kuzu gömlek yağı gıda endüstrisinde önemli bir yere sahiptir.

Aynı zamanda bu hayvansal yağ çeşidine lokantalarda ve kasaplarda da rastlanmaktadır. Kuyruk iç yağ, köftelik yağ gibi birçok hayvansal yağın yapımında da kullanılan kuzu gömlek yağı, yemeklere eşsiz bir lezzet katmasının yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Kuzu gömlek yağının faydalarına kısaca değinecek olursak;

1- İleri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek eklem ağrılarını önler.
Hayvansal iç yağlardan olan kuzu gömlek yağı, içerdiği omega asitler sayesinde eklem ağrılarının önüne geçmektedir.

2- Kalp ve damar rahatsızlıklarını önler.
Hayvansal gıdaların içerisinde yer alan hayvansal iç yağ olan kuzu gömlek yağı, içerdiği omega asitler ile ortaya çıkabilecek kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı vücudumuzu korumaktadır.

3- Felç ve romatizma ağrılarına iyi gelmektedir.
İleri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek felç ve romatizma ağrılarını önlemektedir. Aynı zamanda genç yaşta düzenli olarak hayvansal gıdalar tüketildiğinde bu tür sorunlarla karşılaşma ihtimali düşmektedir.