Hayvansal Yağ: Donmuş Yağın Özellikleri

Hayvansal Yağ: Donmuş Yağın Özellikleri

İnsan sağlığı açısından tüketimi oldukça gerekli hayvansal yağlar ve hayvansal gıdalar, mutfağımızda oldukça sık rastladığımız besinlerdendir. Hayvansal yağlar vücudumuzun bağışıklık sisteminde, kalp-damar sağlığında, beyin gelişiminde oldukça etkin rol oynamaktadır. Hayvansal gıdaların üretiminde de var olan hayvansal yağlar; sucuk, salam, köfte gibi birçok besinin içerisinde yer almaktadır.Hayvansal yağların içerisinde yer alan donmuş yağlar ise dana, koyun, keçi gibi birçok küçükbaş ve büyükbaş hayvanda bulunmaktadır.

Donmuş yağ; köftelik yağ, dana kavram yağı, dana iç yağı, böbrek yağı, dana gömlek yağı, gömlek yağı,sucuk yağı, kuzu gömlek yağı gibi hayvansal gıdaların üretiminde kullanılan yağlardan biridir. Vücut tarafından sindirilmesi biraz daha uzun süren donmuş yağlar, içerdiği omega 3 yağ asitleriyle vücuda oldukça faydalıdır.

Hayvansal yağlardan biri olan donmuş yağların özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

Katı veya yarı katı halde bulunmaktadır.
Hayvansal yağlardan biri olan donmuş yağlar, katı veya yarı katı halde bulunmaktadırlar.

Isıya karşı oldukça hassas yapılıdır.
Donmuş yağlar ile yapılan hayvansal gıdaların oldukça düşük ısıyla ağır ağır pişmesi sağlık açısından uygundur. Yüksek ısı ve hızlı pişirilen hayvansal gıdalar vücuda zarar vermektedir.

Çeşitli sanayi dalında kullanılmaktadır.
Gıda sanayinin yanı sıra çeşitli sanayi dalında da yerini bulan donmuş yağlar, iç yağlar gibi sabun ve mum yapımında kullanılmaktadır. 

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan hayvansal yağlardan donmuş yağ ve diğer hayvansal gıda ürünlerimizi detaylı incelemek için bilcengida.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.