Sofraların Lezzeti: Köftelik Yağ Nasıl Elde Edilir?

Sofraların Lezzeti: Köftelik Yağ Nasıl Elde Edilir?

Türk mutfağımızın eşsiz lezzetlerinden olan köftenin hazırlanma sürecinin başında köftelik yağın oluşumu yer almaktadır. Köftelik yağı ise oluşturan birçok hayvansal yağ bulunmaktadır.
Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kavram bölgelerinden elde edilen; Dana kavram yağının, Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarının işkembe bölgelerinden elde edilen; Dana gömlek yağının ve kuzunun böbrek kısmının etrafından elde edilen; kuzu böbrek yağının birleşimiyle sofralara lezzet katmak adına ortaya çıkmış köftelik yağ, hayvansal iç yağlardan biridir.

Yemeklerde lezzeti arttırmak adına tercih edilen köftelik yağ, içinde içerdiği birçok hayvansal yağ ile insan sağlığını sanılanın aksine olumlu yönde etkilemektedir.
Bu olumlu etkilerden bahsetmek gerekirse;

1- Hayvansal yağlar vücutta oluşabilecek enfeksiyonları önler.
Düzgün hayvansal gıda ve hayvansal yağ tüketimi ile deride oluşabilecek çatlakları önleyerek oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçebiliriz.
2- Hayvansal gıdalar kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
Hayvansal gıdalar içerisinde bolca bulunan Omega yağ asitleri düzenli beslenme ve spor ile beraber vücudumuzdaki kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.
3- Hayvansal yağlar cilt ve saç bakımı için eşsiz bir etken maddesidir.
Hayvansal yağlar içerdiği yağ asitlerinden dolayı doğal sabun yapımında kullanılmaktadır. Eğer bu doğal sabunlardan kullanırsanız ileri vadede saç ve cilt sağlığınız da olumlu yönde değişim meydana gelecektir.

İzmir Kemalpaşa’da yer alan Bilcan Gıda üretim tesisimiz de başta dana kavram yağı olmak üzere dana gömlek yağı, kuzu böbrek yağı vb. üretimi yapmaktadır.
Detaylı bilgi için www.bilcengida.com.tr adresine tıklayarak geniş ürün yelpazemizi inceleyebilirsiniz.