Böbrek Yağının Faydaları

Böbrek Yağının Faydaları

İnsan vücudu düzenli olarak hayvansal ve bitkisel besin değerlerine ihtiyaç duyar. Protein, kalsiyum ve magnezyum bakımından en zengin kaynaklardan biri olan böbrek yağı, hayvansal yağ türleri arasında en popüler ve faydalı yağ türlerinden birini ifade etmektedir.

Böbrek Yağı Nedir?

Kasaplar, et ve et ürünleri galerileri, restoranlar ve lokantalarda görmeye alıştığımız böbrek yağı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen bir yağ çeşididir. Böbrek yağı, hayvanların böbrek yatağı boyunca kümelenen oldukça kıymetli bir yağ türüdür. Antropolojik olarak karın boşluğu ve mide civarında oluşan hayvansal yağlar besin değeri yüksek yağ türleri olarak kabul edilirler ve gündelik hayatta birçok hazır et ürününde aktif olarak kullanılırlar.

Türk mutfağıyla özdeşleşen et yemeklerinin ezici çoğunluğu hayvansal yağ içerir. Hayvansal yağların katıldığı yemekler kıvam, aroma ve lezzet olarak daha nitelikli tarifler haline gelir ve düzenli tüketimde insan vücudunu besler. Nitekim, uluslararası alanda güçlü bir otoritesi olan sucuk, köfte ve dönerlik et gibi hazır et türlerinde, kullanılan bu hayvansal yağların önemli bir etkisi vardır.

Böbrek Yağının Faydaları Nelerdir?

Özelde böbrek yağının; genelde hayvansal yağların tümü “düzenli” ve “ölçülü” tüketildiğinde insan sağlığını olumlu etkilediği bilinmektedir. Endüstriyel hayvansal yağ üretiminde öne çıkan dana kavram yağı, dana böbrek yağı, dana gömlek yağı gibi yağ türlerinde hayvanların en kıymetli bölgelerinde kümelenen bu yağ türleri, besleyiciliği ve lezzeti yüksek olan gıdalardır. Buradan hareketle böbrek yağının insan vücuduna faydaları şu şekilde özetlenebilir;

  • İçerdiği Omega-3 ve kıymetli yağ asitleri ile kemik gelişimini olumlu etkiler ve güçlendirir,
  • Kalsiyum, potasyum ve protein gibi değerli mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir,
  • Ölçülü ve düzenli tüketimde kalp ve damar hastalıklarını önler.

Sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Bilcen Gıda, Kemalpaşa’da bulunan tesislerinde çeşitli hayvan yağ üretimini hijyenik ve güvenilir bir ortamda gerçekleştirmektedir. Gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı, kuyruk yağı ve iç yağı gibi çeşitli hayvansal yağların hazırlanması aşamasında titizlikle görev alan Bilcen Gıda %100 müşteri memnuniyetini esas alan çalışma prensibi ile kullanıcılarına 2010 yılından itibaren özenle hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.