Dana Kavram Yağı

Dana Kavram Yağı

Dana Kavram Yağı

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kavram bölgelerinde bulunan iç yağlara kavram yağı adı verilmektedir. Bir hayvansal gıda ve iç yağ olan kavram yağı, diğer hayvansal yağlar gibi sağlık açısından yararlı bir besin kaynağıdır.

Çeşitli et ağırlıklı ürünlerin yapımında kullanılan dana kavram yağının, yeterli ve düzeni tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini, beyin sağlığını koruyan ve kalp damar hastalıklarının riskini azaltan hayvansal bir yağ olduğu yapılan pek çok çalışmada kanıtlamaktadır. Özellikle çocukluk dönemlerinde tüketilmesi önerilen iç yağlardan olan dana kavram yağı, söz konusu hastalıkların ileriki yıllarda görülme riskini azalttığı söylenebilmektedir.

Hazır gıda olarak tanımlanabilen salam, sucuk, sosis, döner, hazır köfte vb. et ürünlerinin üretimini yapan firmalar tarafından sıklıkla tüketilen iç yağlar arasında dana kavram yağı da bulunmaktadır. Aynı zamanda kasap, lokanta, restaurant gibi işletmeler tarafından da dana kavram yağı yoğun olarak kullanmaktadır.

Kavram yağı, daha öncede söylendiği gibi büyükbaş hayvanlardan elde edildiği gibi küçükbaş hayvanlardan da üretilmektedir. Ancak genel olarak kavram yağını kullanan işletmeler ve tesisler tarafından dana kavram yağı daha sık tercih edilmektedir.

İzmir Kemalpaşa’da dana kavram yağı, kuzu kavram yağı, dana gömlek yağı, kuyruk yağı, donmuş yağ ve diğer iç yağların üretimini yapan Bilcen Gıda, salam, sucuk, sosis, et füme, hazır köfte ve döner üretimi yapan firmalara ve kasap, lokanta, restaurant gibi işletmelere söz konusu bu iç yağların satışını yapmaktadır.