Dana Yağlarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Dana Yağlarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Sütten kesilen ve bir yaşına olan büyükbaş hayvanlara dana denilmektedir. Bu nedenle danalardan elde edilen iç yağlar genel olarak dana yağı olarak isimlendirilmektedir.

Dana yağları, danaların çeşitli bölgelerinden elde edilen dana gömlek yağı, dana kavram yağı, dana iç yağı gibi hayvansal yağları tanımamak için kullanılan genel bir isimdir. Dana yağları gıda endüstrisinde çeşitli ürünlerin üretilmesinde kullanılmaktadır.

Özellikle hazır gıda endüstrisinde sıklıkla tercih edilen dana yağları, sucuk, salam, sosis, et füme, köfte, döner vb. et ürünlerinin üretiminde üretim yağı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Dana yağı hazır gıda endüstrisinin yanı sıra lokanta, restauran vb. et ürünlerini çoğunlukla kendi mutfağında yapmayı tercih eden işletmeler tarafından da kullanıldığı görülmektedir.

Dana gömlek yağı ve sana kavram yağı gibi iç yağların üretimi ve tüketicisine ulaşana kadar soğuk zincir kırılmadan saklanması oldukça önemlidir. Bu nedenle gıda ve tarım bakanlığı tarafından denetlenmiş ve gerekli izinleri almış, teknolojik olarak tam donanımlı ve modern, hijyen koşullarının tamamını sağlayan tesislerde dana yağının üretilmesi tüketici sağlığı açısından son derece önemlidir.

İzmir Kemalpaşa’da faaliyet gösteren Bilcen Gıda, modern, teknolojik, hijyenik tesislerinde dana yağlarının üretimini yapmakta ve soğuk zincir içerisinde depolayarak tüketicisine ürünlerini sunmaktadır.