Donmuş Yağlardan Gömlek Yağı

Donmuş Yağlardan Gömlek Yağı

Don yağ olarak bilinen, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen iç yağlara genel itibariyle donmuş yağ adı verilmektedir. Oda sıcaklığında don hale bulunan donmuş yağlar, hazır et ürünlerinin yapımında kullanıldığı gibi et yemeklerinde yemeğe lezzet katmak ve tat vermek amacıyla da kullanılmaktadır.

Hayvanlardan elde edilen donmuş yağ türlerinden biri de gömlek yağıdır. Gömlek yağı, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların işkembe ve bağırsaklarını gömlek gibi saran, Bu organları koruyan, omentum olarakta bilinen bir tür iç yağdır.

Dana gömlek yağı ve kuzu gömlek yağı özellikle tüketime hazır et ürünlerinden olan sucuk, sosis, salam, et füme, hazır köfte, döner vb. gıdaların yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Gerek yapımında kullanıldığı ürünler gerekse gömlek yağlarının kendisinin hijyenik ve soğuk hava zinciri içerisinde titizlikle üretilmesi gerekmektedir.

Kemalpaşa’da hayvansal gıda ve donmuş yağ üretim alanında faaliyet gösteren Bilcen Gıda, büyük bir titizlikle dana gömlek yağı, kavram yağı ve diğer hayvansal iç yağların üretimini yapmaktadır.