Donmuş Yağların Kullanım Alanları

Donmuş Yağların Kullanım Alanları

Donmuş yağ, hayvanların iç yağlarına verilen genel bir isimdir. Oda sıcaklığında don halinde bulunan donmuş yağ, hayvansal gıdaların üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sırt ve kalça taraflarından elde edilen kavram yağları, bağırsak ve işkembelerinin çevresinde bulunan gömlek yapı ve böbrelerinin çevresinde bulunan böbrek yağı hayvansal gıdaların üretiminde sıklıkla kullanılan donmuş yağlardandır.

Donmuş yağlar sadece gıda sanayisinde kullanılmamaktadır. Aynı zamanda mum vb. ürünlerin yapımında da iç yağlardan diğer bir deyişle donmuş yağlardan yararlanılmaktadır.

Gıda sanayisinde donmuş yağların işlenebilirliği ve üretimi soğuk zincir içerisinde yapılmalıdır. Bunun sebebi donmuş yağların belirli bir sıcaklığın altında kolayca bakteri üretilmesi ve hatta bozulabilmesidir. Donmuş yağların besin değerlerinin korunması ve sağlıklı gıdaların üretilmesi için soğuk zincirin üretimin hiçbir aşamasında kırılmaması gerekmektedir. Donmuş yağlar, salam, sosis, sucuk, köfte ve döner üretimi yapan firmalar tarafından üretimde sıklıkla kullanılan temel gıda malzemeleri arasında yer almaktadır.