Gömlek Yağı Kullanım Rehberi

Gömlek Yağı Kullanım Rehberi

Gömlek Yağı Nedir ve Nelerde Kullanılır?

Hayvansal yağlar Türk damak zevkine hitap eden hemen hemen tüm et ürünlerinde bulunur. Sucuk, salam, sosis, döner ve köfte gibi gündelik hayatımızda tükettiğimiz hazır gıdalar belirli oranlarda hayvansal yağ içermektedir. Gömlek yağı da hazır et gıdalarının üretiminde kullanılan bir hayvan iç yağıdır.

Gömlek Yağı Nedir?

Gömlek yağı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç organlarının etrafında kümelenen bir iç yağıdır. Çember yağı olarak da bilinen gömlek yağı üretim, muhafaza ve dağıtım olmak üzere Türk Gıda Kondeksine uygun olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmış et ve et üretim tesislerinde temin edilmektedir. Üretimi gerçekleştirilen gömlek yağları restoran ve lokantalara dağıtılarak da tüketicileriyle buluşur.

Gömlek Yağı Nasıl Tüketilmelidir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların işkembe ve bağırsaklarını gömlek şeklinde sarmalayan gömlek yağı, sosis, salam, sucuk, köfte ya da dönerlik et gibi hazır et gıdalarının üretiminde kullanılır. Restoran ve lokanta dışında ev yapımı et ürünlerinde gömlek yağı belirli ölçülerde kullanılarak hem lezzet hem de kıvamlı bir tarif sağlar. Buradan hareketle her bir et ürününde kullanılabilecek gömlek yağı miktarı da değişkenlik göstermektedir.

Gömlek Yağının Faydaları Nelerdir?

Diyetisyenler ve gıda uzmanları hayvansal gıdalardan edinilen besin değerlerinin insan vücudu için gereken önemi üzerine sık sık değinirler. Hayvansal iç yağlardan biri olan gömlek yağı insan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein ve diğer besin değerlerini içeren faydalı bir tüketim maddesidir. Özellikle yaş ve sağlık durumuna göre düzenli ve ölçülü bir tüketim planı oluşturulması, fayda yerine zarar vermesinin önüne geçilmesinde önemli bir faktördür. 

Gömlek Yağı İçeren Gıdalar Nelerdir?

Gömlek yağı Türk damak zevkiyle adeta özdeşleşen köfte, döner eti ve sucuk başta olmak üzere sucuk ve salam gibi hazır gıda ürünlerinin tümünde bulunur. Gömlek yağının satıldığı yerler üretim hacmiyle doğrudan bağlantılı olmakla beraber kasap, et galerileri ve diğer et ve et üretim tesisleri olarak kabul edilebilir. 

Hayvansal gıdalar arasında hazır paket ürünlerinde ve ev yemeklerinde sıklıkla kullanılan gömlek yağı, Bilcen Gıda güvencesiyle İzmir, Kemalpaşa’da bulunan üretim tesislerinde faaliyetini sürdürmektedir. %100 müşteri memnuniyetini hedef alan Bilcen Gıda hijyenijk steril ve geniş ürün kapasitesi ile hayvansal yağ üretimi gerçekleştirmektedir. Böbrek yağı, sucuk yağı, dana kavram yağı, kuzu yağı, donmuş yağ, kuzu gömlek yağı, dana gömlek yağı ve dönerlik yağ gibi alternatif hayvansal yağ çeşitlerini incelemek için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.