Gömlek Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Gömlek Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Gömlek Yağı Nedir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı, dinç ve kuvvetli bir vücut için hayvansal gıda tüketimi hayati önem taşır. Hayvansal gıdalardan elde edilen hayvansal yağ türlerini ise yalnızca yemekleri daha lezzetli kılmak amacıyla değil, düzenli ve ölçülü miktarlarda tüketildiğinde insan sağlığına iyi gelen bir tüketim maddesi olarak görmekte fayda var. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların işkembeleri etrafında kümelenen gömlek yağları, günümüzde tüketilen neredeyse tüm hazır et ve et ürünleri içinde eser miktarda bulunan kullanışlı bir yağ türüdür.

Nelerde Gömlek Yağı Bulunur?

Gömlek yağının bulunduğu et ve et ürünlerine kahvaltılarda, öğle yemeklerinde, akşam yemeklerinde ya da mangal partilerinde rastlayabiliriz. Türk mutfağının vazgeçilmezi sucuk, salam, sosis ve döner eti gibi birçok hazır gıdada bulunan gömlek yağının miktarı ya da türü, gıda markalarının kendi formüllerine ve standardizasyon ölçülerine göre değişkenlik göstermektedir. 

Gömlek Yağının Faydaları Nelerdir?

Gömlek yağının gerek hazır gıdalar içinde gerekse ev yemekleri içinde düzenli ve ölçülü miktarlarda tüketilmesi orta ve uzun vadede sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Buradan hareketle;

  • Küçük yaşlarda; kemik, kas ve beyin gelişimini destekler. Çocukların ihtiyacı olan yüksek vitamin, protein ve demir ihtiyacını karşılar.
  • Orta yaşlarda; kalp krizi, damar tıkanıklığı ya da kolesterol riskini azaltır.
  • İleri yaşlarda; alzheimer, kemik erimesi ya da düşük vücut direnci sorunlarına iyi gelir.

Gömlek Yağı Nasıl Elde Edilir?

Gömlek yağı günümüzde Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gözetimine ve sertifikasyonuna tabii olan yasal prosedürler ve koşullar altında üretilmektedir. Kasaplar, et galerileri, restoranlar ve diğer et ve et ürünleri tedarikçilerinin yoğun bir talepte bulunduğu gömlek yağının etten ayrıştırılması, paketlenmesi, muhafazası ve teslimatı büyük bir titizlikle gerçekleştirilmektedir. Her bir aşamada herhangi bir bakteri üremesi riskine karşın soğuk hava depoları ve dolapları kullanıldığı gibi, insan sağlığı ve müşteri memnuniyeti için gereken tüm koşullar sağlanmaktadır.

Hayvansal gıdalar arasında hazır paket ürünlerinde ve ev yemeklerinde sıklıkla kullanılan gömlek yağı, Bilcen Gıda güvencesiyle İzmir, Kemalpaşa’da bulunan üretim tesislerinde faaliyetini sürdürmektedir. %100 müşteri memnuniyetini hedef alan Bilcen Gıda hijyenijk steril ve geniş ürün kapasitesi ile hayvansal yağ üretimi gerçekleştirmektedir. Böbrek yağı, sucuk yağı, dana kavram yağı, kuzu yağı, donmuş yağ, kuzu gömlek yağı, dana gömlek yağı ve dönerlik yağ gibi alternatif hayvansal yağ çeşitlerini incelemek için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.