Gömlek Yağı Nasıl Tüketilir

Gömlek Yağı Nasıl Tüketilir

Hem insanlarda hemde hayvanlarda bulunan ve çember yağı olarak da anılan gömlek yağı, yağlı bir zar tabakasıdır. Tıp dünyasında omentum olarak adlandırılmaktadır. Karın bölgesinde bulunmakta ve iç organları sararak karnın ön duvarını kaplamaktadır. İç organlardaki ısı yalıtımını sağlamanın yanı sıra, yağ depolamakta, darbe ve yaralanmalara karşı da korumaktadır. Tıbbi anlamdaki öneminin yanı sıra gastronomi dünyasında da son derece değerlidir.

GÖMLEK YAĞININ TÜKETİMİ

Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanlardan elde edilen gömlek yağı dana ve kuzu olarak çeşitlilik göstermektedir. Sofralarda karşılaşılan pek çok et ürünlerinin içinde de bulunan gömlek yağını ayrı olarak satın almak da mümkündür. Etin kurumaması ve ekstra bir aroma katması için tercih edilmektedir.. Daha önceki yıllarda eritilerek bir kapta saklanan ve yemeklerde kullanılan gömlek yağı şuan pek çok yörenin en lezzetli yemeklerinde akla ilk gelen ürünlerden biridir. Lokantalarda, restoranlarda ve kasaplarda satılmakla birlikte üretiminde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve sertifikalı zorunluluğu vardır. Yasal koşullar altında gömlek yağının etten ayrılmasından paketlenmesine, korunmasından teslimatına kadar her süreçte maksimum hijyen ve özen gösterilmektedir.

İzmir, Kemalpaşa’da yer alan Bilcen Gıda, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde ettiği sağlıklı ve hijyenik dana gömlek yağı, kuzu gömlek yağı, dana kavram yağı, donmuş yağ, böbrek yağı, dana iç yağı, hayvan iç yağı gibi hayvansal yağ üretimi gerçekleştirmektedir. Hayvansal yağ ve gıda tüketimi hakkında detaylı bilgi edinmek ve ürünlerimizi incelemek için www.bilcengida.com adresini ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.