Gömlek Yağı Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Gömlek Yağı Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

İnsan ve hayvanların vücudunda bulunan ve adından da anlaşılacağı gibi vücudu bir gömlek gibi saran gömlek yağı, tıpta omentum olarak adlandırılmaktadır. Bir duvar görevi gören ve karın bölgesindeki organları dış etkenlerden koruyan gömlek yağı aynı zamanda ısı yalıtımı sağlamakta ve yağ depolamaktadır. Bağırsağa benzeyen bir görünümü bulunmakta, kasaplarda ve bazı bölgelerde çember yağı olarak da anılmaktadır. Gastronomi alanında önemi çok büyük olan gömlek yağı, yemeklerin lezzetlerini artırmak ve bir aroma katmak için de kullanılmaktadır. Gömlek yağı yeterli miktarda ve düzenli kullanıldığında insan sağlığına da faydaları bulunmaktadır. İçinde bulunan Omega – 3 ve protein değerleri, bağışıklığı güçlendirmekten kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi kadar farklı birçok etkiye sahiptir.

Gömlek Yağının Kullanım Alanları

Günlük hayatta en çok tüketilen ürünlerin hemen hemen hepsinde, gömlek yağına rastlamak mümkündür. Sabah kahvaltılardaki ürünlerde, akşam yemeklerinde tüketilen et ve et ürünlerinde gömlek yağı kullanılmakta, günün her saatinde gömlek yağından izler görülmektedir. Özellikle sucuk, sosis, salam ve döner eti gibi Türk sofralarında en çok tercih edilen ürünlerde gömlek yağı bulunmakta, ancak miktar ya da ölçüsü markadan markaya değişkenlik göstermektedir.

Gömlek yağının üretiminde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle üretimi, ilgili bakanlıklardan gerekli belge ve sertifikaların alındığı firmalar tarafından gerçekleştirilmekte, bunu yaparken de yasal prosedür ve şartlara da uyulmaktadır. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte hijyen açısından ekstra önlemler alınmakta, bu doğrultuda her süreç titizlikle tamamlanmaktadır. Gömlek yağının etten ayrılması, paketlenmesi, soğuk hava depolarında korunması ve nakliyesi gibi aşamalarda profesyonel ekipler çalışmaktadır. Bilcen Gıda, bu proseslerin hepsinde istek ve beklentilerini anlayarak müşterilerin memnuniyetini maksimum düzeyde sağlamaktadır.

Hayvansal yağ ve hayvansal gıda üretiminde yıllardır aktif bir şekilde faaliyet gösteren Bilcen Gıda, alanında uzman ekibi ve modern bir tesis ile İzmir Kemalpaşa’da hizmet vermektedir. Steril ve hijyenik bir ortamda, her detaya dikkat edilerek üretilen ürünler, soğuk hava depolarında muhafaza edilmekte, sofralara en taze şekilde gelmektedir. Gömlek yağı, dana kavram yağı, hayvan iç yağı ve bunun gibi hayvansal yağlar hakkında detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek isterseniz www.bilcengida.com web adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.