Gömlek Yağı Nerelerde Kullanılır?

Gömlek Yağı Nerelerde Kullanılır?

Gömlek Yağı Nerelerde Kullanılır?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen gömlek yağı insan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein ve mineralleri barındıran iç yağlardan biridir. Gömlek yağının gündelik hayatta tükettiğimiz birçok hazır et ürününde yer alması hem Türk damak zevkine hitap etmesi hem de sağlıklı olmasıyla ifade edilebilir. Sucuk, sosis, salam ve dönerlik et gibi birçok gıdada eser miktarda da olsa yer verilen gömlek yağına dair yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gömlek Yağı Nedir?

Büyükbaş veya küçükbaş hayvanların iç organları, işkembesi ve bağırsakları etrafında kümelenen bir iç yağ türü olan gömlek yağı, iç organları gömlek şeklinde sardığı için bu ismi almıştır. Gömlek yağı ağırlıklı olarak besili danaların etlerinden ayrıştırılarak temin edilir ve tüm bir üretim süreci çok ciddi prosedürlere tabiidir. Üretim bandından paketlemeye, muhafazaya ve dağıtıma kadar tüm bir süreç Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sertifikasyonu ile yasal prosedürlere bağlıdır.

Gömlek Yağının Faydaları Nelerdir?

Gömlek yağının düzenli ve dengeli tüketiminde insan vücudunu olumlu etkilediği bilinmektedir çünkü, hayvansal gıdalardan biri olan hayvansal yağlar önemli oranda protein, mineral ve kalsiyum içermektedir. Hali hazırda sucuk, köfte ya da dönerlik et gibi hazır et ürünlerinde bolca yer verilen gömlek yağı yiyeceklerin daha kıvamlı, ağızda dağılan ve lezzetli olmasıyla kalmıyor; her yaştan tüketicide bağışıklık sisteminde olumlu bir etki bırakıyor. Hayvansal yağlardan gömlek yağını tüketmekte kullanacağımız anahtar kelimelerin “düzenli” ve “ölçülü” olduğunu tekrar belirtmek isteriz.

Gömlek Yağının Kullanıldığı Yiyecekler

Gömlek yağı başlangıç aşamasında Anadolu’nun yöresel yiyecekleriyle ya da yerel lezzetleriyle özdeşleşen bir yağ türü olarak bilinse de günümüzde et ve et ürünlerinde ticaret hacminin genişlemesiyle uluslararası mutfağa da dahil olan gömlek yağı rafine damaklara hitap edeceğe benziyor. Ülkemizde kasaplar, et ve et ürünleri galerileri, restoran ve lokantalar tarafından yoğun biçimde talep edilen gömlek yağı içeren yiyecekler sırasıyla;

  • Salam
  • Sucuk
  • Sosis
  • Köfte
  • Et füme
  • Hazır döner eti

olarak sıralanabilir. İzmir, Kemalpaşa’da faaliyet gösteren Bilcen Gıda gömlek yağı, gömlek yağı, böbrek yağı ve iç yağı gibi hayvansal yağların üretimini gerçekleştirmektedir. Ürünlerimiz ve endüstriyel çözümlerimizi incelemek; sipariş oluşturmak veya detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.