Gömlek Yağı Özellikleri

Gömlek Yağı Özellikleri

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen iç yağlardan biri olan gömlek yağı besleyici, lezzetli ve yüksek kaliteli bir hayvansal yağ çeşididir. Türk damak zevkiyle özdeşleşen birçok et ürününde bulunan gömlek yağı günümüzde endüstriyel et ve et ürünü kapsamında üretilmektedir.

Gömlek Yağı Nedir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların mide ve bağırsaklarını gömlek şeklinde kapsayan ve iç organların etrafında kümelenen yağ türü gömlek yağı olarak adlandırılır. Günümüzde endüstriyel mutfak ürünlerinin hemen hemen tümünde yer verilen hayvansal yağ çeşitlerinden biri olarak gömlek yağı, ölçülü ve düzenli tüketildiği vakit yüksek besleyiciliğe sahiptir. Kalp-damar hastalıkları, beyin ve kemik gelişimi, bağışıklık sistemi gibi insan vücudu için önem arz eden unsurlarda oldukça faydalı bir gıda olan gömlek yağı, Türk Gıda Kodeksine uygun üretim tesislerinde üretilmektedir.

Gömlek Yağı Nasıl Üretilir?

Gömlek yağı bitkisel yağ üretiminden tamamen farklı üretim proseslerine sahip olan oldukça hassas bir süreci ifade eder. Ülkemizde gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı gibi hayvansal yağların üretimi Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının sertifikasyonlarına ve denetimlerine tabiidir. Ayrıştırma, paketleme, depolama ve nakliye aşamalarının tümü oldukça hassas süreçleri ifade ederken temizlik ve hijyen kuralları katı prosedürlerden oluşur. Hayvansal yağlarda bakteri üremesi oldukça kolay olabildiği için ayrıştırmadan sorumlu elemanlar ve makineler; paketlemeden, istiflemeden ve nakliyeden sorumlu saha çalışanları çok ciddi sterilizasyondan geçmektedir. 

Gömlek Yağının Faydaları Nelerdir?

Gömlek yağı başta olmak üzere tüm hayvansal gıdalar ve yağlar düzenli, ölçülü ve kararında tüketildiği vakit faydalı olacaktır. 

  • Gelişme çağında; kemik, kas ve beyin gelişimini destekler. Çocukların ihtiyacı olan yüksek vitamin, protein ve demir ihtiyacını karşılar.
  • Orta yaşlarda; kalp krizi, damar tıkanıklığı ya da kolesterol riskini azaltır.
  • İlerleyen yaşlarda; alzheimer, kemik erimesi ya da düşük vücut direnci sorunlarına iyi gelir.

İzmir Kemalpaşa’da faaliyet gösteren teknolojik üretim tesisinde üretimini yaptığı 1. sınıf dana gömlek yağlarını, salam, sosis, sucuk, hazır köfte üretimini yapan firmalara ve restoran, kasap vb. işletmelere satmaktadır. Dana gömlek yağı ve diğer hayvansal yağların üretimi ve faydaları hakkında detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.