Gömlek Yağlarının Kullanım Alanları

Gömlek Yağlarının Kullanım Alanları

Hayvansal yağlardan biri olan gömlek yağları, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda işkembe ve bağırsaklarının çevresini gömlek şeklinde saran, omentum olarak da isimlendirilen iç yağıdır.

Hayvansal iç yağlardan biri olan gömlek yağları gıda endüstrisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle tüketime hazır et ürünleri olan sucuk, sosis, salam, et füme, döner, köftelerin üretiminde sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Söz konusu tüketime hazır et ürünlerinin üretiminde dana gömlek yağının yanı sıra dana böbrek yağı, kavram yağı gibi diğer hayvansal iç yağlarda kullanılmaktadır.

Gıda endüstrisinde hazır et ürünlerinin üretim alanında sıklıkla kullanılan hayvansal yağların, modern, teknolojik ve hijyenik ortamlarda üretilmesi, kullanıma ve tüketime hazır hale getirilmesi son derece önemlidir. Özellikle hijyenik ortamda soğuk hava zinciri kırılmadan üretimin ve paketlemenin yapılması üretilen gömlek yağının bozulmadan tüketicisine ulaşması açısından gerekli ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

İzmir Kemalpaşa’da modern, teknolojik ve hijyenik üretim tesisiyle Bilcen Gıda, üretiminin her aşamasında soğuk hava zincirine dikkat ederek, diğer hayvansal yağların yanı sıra gömlek yağı üretimi de yapmaktadır. Üretimini yaptığı hayvansal gıdaları gıda sanayisinde faaliyet gösteren pek çok firmanın kullanımına sunmaktadır.