Hangi Hayvanların İç Yağı Tüketilir?

Hangi Hayvanların İç Yağı Tüketilir?

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların ağırlıklı olarak böbrek çevresi, bel ve bağırsaklarının dış kısmında bulunan yağlara iç yağı denilmektedir. İç yağı işlenmeyen, ham yağa verilen isimdir. İşlendiği haline ise don yağı adı verilmektedir. 

Hayvanın iç yağları özellikle gıda sektöründe yemeklerin lezzetini artırmak için tercih edilmektedir. Bu yüzden kebap, döner, köfte, kavurma, sucuk, salam, sosis gibi et ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır.

Farklı kültürlerin yöresel yemeklerinde sıklıkla tercih edilen hayvan iç yağları, Ege Bölgesinden Karadeniz’e, Akdeniz’den Güneydoğu Anadolu’ya kadar her bölgenin sofralarına konuk olmaktadır.

İç yağları ağırlıklı olarak kuzu, koyun ve dana gibi hayvanlardan elde edilmektedir. Hayvan iç yağlarının %60’ı, doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. Bu yüzden ölçülü ve doğru kullanımında başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere insan vücudu için son derece sağlıklıdır. 

İç yağların gıda sektöründe büyük bir yeri olmasının yanı sıra sabun ve mum yapımında da kullanılmaktadır. Bu sayede farklı bir alanda da önemli bir yere sahip hayvan iç yağlarının üretimi oldukça önemlidir. Üretimi gerçekleştirirken son derece hijyenik bir ortam gereklidir. Üretim için gerekli olan tüm sertifika ve belgelerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bilcen Gıda, faaliyet göstermeye başladığı ilk günden beri üretim için gerekli olan tüm prosedürlere uyarak profesyonel bir hizmet sunmaya devam etmektedir.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde büyük bir tesis içinde hizmet veren Bilcen Gıda, faaliyetlerine uzman bir kadro ve son teknolojik ekipmanlar ile devam ederken küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde ettiği sağlıklı ve hijyenik dana gömlek yağı, kuzu gömlek yağı, dana kavram yağı, donmuş yağ, böbrek yağı, dana iç yağı, hayvan iç yağı gibi hayvansal yağ üretimi gerçekleştirmektedir. Üretimdeki tüm süreçleri özenle planlayan ve soğuk zinciri bozmayarak gıdaların korunmasına son derece önem veren Bilcen Gıda, sektördeki başarısını duyurmaya devam etmektedir. Hayvansal yağ ve gıda tüketimi ile ilgili daha çok şey öğrenmek ve hakkımızda daha detaylı bilgi almak isterseniz www.bilcengida.com adresini ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.