Hayvan İç Yağının Faydaları

Hayvan İç Yağının Faydaları

Hayvan iç yağı, ülkemizde daha çok kuyruk yağı olarak bilinmektedir. Birçok farklı amaç ve yerde kullanılan kuyruk yağı, hayvanların omurgasının sonundaki kuyruk bölümünde biriken yağ tabakasıdır. Yemekleri lezzetlendirmek için kullanılan kuyruk yağı, ölçülü kullanıldığında insan sağlığına son derece faydalı bir hayvansal gıdadır. Oda sıcaklığında katı halde bulunan iç yağının işlenmiş haline ise don yağı adı verilmektedir.

Kasaplarda don yağı ve kuyruk yağı olarak da anılan hayvan iç yağı, Türkiye’nin her noktasındaki yöresel yemekleri lezzetlendirme amacıyla kullanılmaktadır. Yalnızca gıda sektöründe değil, mum ve sabun yapımı gibi önemli alanlarda da kullanılmakta, insan vücuduna sağladığı faydalar ile de oldukça değerli olmaktadır.

Hayvan İç Yağının İnsan Vücuduna Yararları

Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar ve üzerinde çalışan bilim adamları, hayvan iç yağının ölçülü kullanımının insan vücuduna pek çok fayda sağladığını açıklamaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği, damar tıkanıklarının önüne geçtiği ve bu sayede de kalbi koruduğu uzman doktorlar tarafından belirtilmektedir. Bunun yanı sıra antioksidan etkisi sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirmekte, içindeki omega yağ asitleri sayesinde de vücudun dengesini sağlamaktadır. Kolesterolü dengelerken sinir hücrelerini de güçlendirmektedir.

Bunun dışında cilde iyi geldiği de pek çok uzman tarafından açıklanmıştır. Ciltteki ölü hücreleri yok edip yeni hücrelerin oluşumuna katkı sağlamaktadır. Cildi yenilemesi sayesinde daha parlak ve canlı görünmesine olanak tanımaktadır. Ancak doğrudan cilde uygulamaktan ziyade içinde bulunduğu kozmetik ürünlerinin ve cilt bakım kremlerinin kullanılması çok daha sağlıklı olmaktadır.

Hayvan İç Yağı Nerelerde Kullanılır?

Koşulsuz şartsız her yemeğe lezzet katan hayvan iç yağı, hemen hemen her bölgenin yöresel yemeklerinde kullanılmaktadır. Özellikle köfte ya da kebap yapımında önemli bir rol oynarken sucuk, kavurma ve döner gibi ürünlere de lezzetli bir dokunuş katmaktadır.
Kuyruk yağı, kavram yağı, gömlek yağı, ve bunun gibi birçok hayvansal gıdayı son derece steril ve hijyenik bir fabrikada üreten Bilcen Gıda, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde faaliyetlerini uzun bir süredir devam ettirmektedir. Bugüne kadar ki başarılı referansları ile sektöründeki başarısını kanıtlayan Bilcen Gıda, gıda sektörünün temizlik ve hijyen konusunda ne kadar hassas ve özenli olunması gerektiğinin bilinciyle çalışmaktadır. Profesyonel ekibi, son modern ekipmanların bulunduğu fabrikası ve kaliteli hizmet anlayışı ile bu alanda hep daha iyiyi hedeflemeye devam etmektedir. Bilcen Gıda hakkında detaylı bilgi almak ya da ürünleri detaylı bir şekilde incelemek isterseniz www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.