Hayvan İç Yağlarının Kullanım Alanları Nerelerdir?

Hayvan İç Yağlarının Kullanım Alanları Nerelerdir?

Etlerin vazgeçilmez parçası olan iç yağların sabun yapımında mum yapımına kadar pek çok kullanım alanları bulunmaktadır.Donmuş yağlar veya hayvansal yağlar olarakta isimlendirilen hayvan iç yağları aynı zamanda yapılan et yemeklerinin tadına lezzet atmak için de kullanılmaktadır.

Dana, koyun, kuzu gibi büyük ve küçük baş hayvanlardan elde edilen hayvan iç yağları yukarıda da belirtildiği gibi gıda ve sanayi sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Hayvan iç yağları özellikle de kuyruk iç yağlarının %60’ı doymamış yağ asitlerinden oluşur. Hayvan iç yağlarında bulunan bu yağ asitleri yapılan araştırmalara göre kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

Hayvan iç yağları gıda sektörüne gıdanın lezzetini arttırmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle iç yağların köftelik yağ, dönerlik yağ, sucuk yağı olarak köfte, döner, kebab, kavurma, sucuk gibi yiyeceklerin yapımında özellikle tercih edildiği görülmektedir.

Tüm bunlardan yola çıkarak hayvan iç yağının gıda sektörünün temel taşlarından olduğu söylenebilmektedir. Her ne kadar hayvansal yağların sağlığa zararlı olduğu gibi bir inanış uzun yıllardır varlık gösterse de son yapılan araştırmalar kanıtlamaktadır ki, hayvansal yağlar insan sağlığı açısından faydalıdır. Özellikle uzmanlar kalp ve damar hastalarının yeterli miktarda ve düzenli olarak hayvansal yağlar tüketmesi gerektiğini belirtmektedir.