Hayvansal Gıda Nedir?

Hayvansal Gıda Nedir?

Hayvansal Gıda Nedir?

Büyükbaş, küçükbaş, kümes ve deniz hayvanlarından elde edilen gıda ürünlerine hayvansal gıda adı verilmektedğir. Kalp damar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, beyin sağlığı başta olmak üzere pek çok sağlık sorununun oluşmasında engelleyici veya geciktirici bir etkiye sahiptir.

Ülkemizde hayvansal gıda kaynağı olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar daha fazla tercih edilmektedir. Dolayısıyla söz konusu olan bu hayvanların etleri,iç yağları, sütleri, derileri vb. pek çok kısmı hayvansal gıda olarak kullanılmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sütlerinden peynir, yoğurt, tereyağ gibi hayvansal gıda üretimi yapılırken, söz konusu hayvanların etlerinden ve iç yağlarından da yararlanılmaktadır. Özellikle gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı, kuyruk yağı vb. hayvansal gıdalar salam, sosis, sucuk gibi gıda ürünlerinin yapımında kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra döner, köfte vb. yemeklerin yapımında da kullanılan hayvansal gılar arasında yer almaktadırlar.

Özellikle genç yaşta hayvansal gıdaların düzenli ve yeterli düzeyde tüketilmesi ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının risklerini azaltmaktadır.