Hayvansal Gıda Tüketimi

Hayvansal Gıda Tüketimi

Tamamen hayvanlardan elde edilen ve insan tüketimine uygun olan ürünlere hayvansal gıda denir. Et, yumurta, süt, yoğurt ve bal gibi ürünler hayvansal gıdaların temelini oluşturmaktadır. Protein ağırlıklı olmaları sebebiyle insan hayatında çok önemli bir yeri bulunmaktadır. 

Et ve çeşitleri, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi ürünler hayvansal gıda denildiğinde akla gelen ürünlerdir. Teknolojinin gelişiminin gıda sektörüne de entegre olmasıyla birlikte bu ürünler hijyenik bir ortamda profesyonel bir şekilde işlenmekte ve pek çok farklı ürün üretilmektedir. Protein kaynaklı bu gıdalar 1.sınıf yararlı yiyecekler arasında olmakta, çocuktan yaşlıya herkesin tüketmesi gerekmektedir. Neden mi?

Bitkisel ve hayvansal olmak üzere temel 2 besin kaynağı bulunmaktadır. Bitkisel besinler bağ ve bahçede yetişen havuç, buğday, lahana, enginar, pırasa ve bunun gibi ürünlerdir. İçlerinde birçok önemli bileşenler bulunmakta ve vücuda pek çok yarar sağlamaktadır. Ancak hayvansal gıdalar, aminoasit ve mineral açısından bitkisel gıdalara nazaran çok daha zengindir. Bütün canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için enerjiye ihtiyacı vardır. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu enerjiyi üretebilmesi için gerekli besin öğelerinin alınması gerekmektedir. İçindeki mineral ve aminoasitler sayesinde bu enerjinin en iyi şekilde üretilmesini sağlayan hayvansal gıdalar, protein bakımından da çok daha zengindir. Bitkisel gıdalarda alınan 10 gram proteinin 5 ile 7 gramı metabolizmaya eklenirken hayvansal gıdalarda bu oran %80 ile 95 arasında değişmektedir. 

 

Hayvansal Gıdaların Önemi

Hayvansal gıdaların üretim ve tüketimi, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile alakalıdır. Gelişmemiş ülkelerde insanların ihtiyaç duyduğu protein miktarı bitkisel gıdalardan karşılanırken gelişmiş ülkelerde ise bu ihtiyacın karşılanması ağırlıklı olarak hayvansal gıdalar ile yapılmaktadır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm değerleri hayvansal gıdalar en iyi şekilde karşılamaktadır. Uzmanlara göre bir kişinin günlük alması gereken proteinin en az yarısını hayvansal gıdalardan alması önerilmektedir. 

Hayvansal gıdalar, vücudun ihtiyaç duyduğu değerleri karşılamanın yanı sıra insan sağlığına da iyi gelmektedir. Zihin gelişimini hızlandırdığı ve bedeni iyileştirdiği için çocuklarda ve yaşlılarda özellikle tavsiye edilmektedir. 

Bilcen Gıda, hayvansal gıda üretimi konusunda uzun yıllardır uzmanlıkla faaliyet göstermekte, pek çok firmanın bu ihtiyacını eksiksiz olarak karşılamaktadır. Tam teşekküllü bir fabrikada ve hijyenik bir ortamda çalışan profesyonel bir ekip, ürünlerin aynı zamanda soğuk hava depolarında en iyi şekilde muhafaza edilmesini de sağlamaktadır. Bugüne kadar Bilcen Gıda kalitesini tercih eden her müşteri, aldığı hizmetten maksimum oranda memnuniyet duymuştur. Siz de hayvansal gıdalarımız hakkında bilgi almak ve sunduğumuz imkânları yakından incelemek isterseniz www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.