Hayvansal Gıdalarda Hayvansal Yağ Türleri

Hayvansal Gıdalarda Hayvansal Yağ Türleri

Hayvansal gıdalar büyükbaş, küçükbaş ve deniz ürünleri olmak üzere 3’e ayrılır. Ülkemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar en çok tüketilen hayvansal gıda çeşitleridir. Et ve et ürünlerinden elde edilen hayvansal yağ türleri ise hemen hemen tüm hazır et gıdalarında kullanılan sağlıklı ve lezzetli yağları ifade eder.

Hayvansal Yağ Türleri

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç organları etrafında kümelenen yağ türleri hayvansal iç yağlar olarak adlandırılır. Hayvanlardan elde edilen et, süt ve yünün yanı sıra hayvansal yağlar besin değeri oldukça yüksek gıdaları ifade eder. Ülkemizde dana etinin alternatifi olarak koyun ve kuzu eti kabul edilirken hayvansal yağ çeşitleri de besleyiciliği yüksek olan ve Türk mutfağında sıklıkla kullanılan gıdalardır. 

Uluslararası alanda Türk mutfak kültürüyle özdeşleşmiş olan köfte, sucuk ve döner eti gibi et ürünlerinde gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı ve kuyruk yağı gibi hayvansal yağlar sıklıkla kullanılır. Fast food gıdaların vazgeçilmezi olan sosis ve salam da eser miktarda hayvansal yağ içeren diğer hayvansal yağ türlerindendir. Yukarıda belirtilen hayvansal yağ türleri oldukça kıymetli yağ çeşitleri olmakla beraber üretim aşamaları çok ciddi hijyen ve temizlik kurallarından oluşan bir süreci ifade eder.

Hayvansal Yağ Nasıl Elde Edilir?

Hayvansal yağlar büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç organları etrafından ayrıştırılmasıyla elde edilen kıymetli yağ türleridir. Sofraların vazgeçilmezi olan köfte, sucuk, salam, dönerlik et ve sosis gibi hazır et ürünlerinde yer verilen hayvansal yağ çeşitleri şu şekilde örneklendirilebilir;

Hayvansal Yağ Çeşitleri

  • Kavram yağı
  • Gömlek yağı
  • Kuyruk yağı
  • Böbrek yağı

Hayvansal yağlar “düzenli” ve “ölçülü” tüketildiği takdirde oldukça faydalı ve besleyici gıdalardır. Omega-3 deposu olmaları sebebiyle ileri yaşlarda meydana gelebilecek kalp, damar, beyin ve kemik rahatsızlıklarını önemli ölçüde önlemektedir. Bunun yanı sıra küçük yaşlarda vücut gelişimini ve bağışıklığı destekleyen hayvansal yağlar, düşük dirençli bünyelerde önemli bir takviye olarak kabul edilir.

İzmir, Kemalpaşa’da yer alan Bilcen Gıda; donmuş yağ, gömlek yağı, dana kavram yağı, dana gömlek yağı, kuzu yağı,  kuzu gömlek yağı, sucuk yağı gibi çeşitli hayvansal gıda ve hayvansal yağ üretimi gerçekleştirmektedir. Ürünleri detaylı incelemek ve bilgi sahibi olmak için web adresimizi ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.