Hayvansal gıdalarda iç yağların kullanımı

Hayvansal gıdalarda iç yağların kullanımı

Hayvansal gıdalarda iç yağların kullanımı

Büyükbaş, küçükbaş, kümes veya deniz hayvanların etlerinden ve sütlerinden elde edilen yiyeceklere hayvansal gıda denilmektedir. Hayvansal gıdalar kalp damar, bağışıklık sistemi, beyin sağlığı başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

Hayvansal gıda kaynağı olarak sıklıkla tüketilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sütlerinden ve etlerinden yararlanıldığı gibi iç yağlarından da hayvansal ürünler üretilmektedir. Özellikle salam, sucuk, sosis, döner, köfte gibi tüketime hazır yiyeceklerin yapımında hayvansal yağların kullanımı tercih edilmektedir.

Böbrek yağı, dana kavram yağı, dana gömlek yağı, kuzu kuyruk yağı gibi donmuş hayvansal yağlar, sucuk üretim yağına, köftelik yağa, dönerlik yağa dönüştürülerek tüketime hazır salam, sosis, sucuk, et füme, döner ve köfte yapımında kullanılmaktadır.

Hayvanların çeşitli yerlerinden elde edilen hayvansal yağların soğuk zincir kırılmadan ve büyük bir hijyen ve titizlikle işlem görmesi, hayvansal gıdaların üretimine aktarılması veya tüketime sunulması hayvansal gıdaların sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle hayvansal yağların üretildiği ve işlem gördüğü tesisin modern hijyen koşullarına uygun olması ve teknolojik gelişmelerle gıda sağlığını daha güvenli hale getirilmesine özellikle dikkat etmek gerekmektedir.