Hayvansal Gıdalardan Dana Gömlek Yağı

Hayvansal Gıdalardan Dana Gömlek Yağı

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen iç yağların geneline hayvansal yağ adı verilmektedir. Hayvansal yağlar pek çok gıdanın üretiminde kullanıldığı gibi doğrudan yapılan yemeklerin içerisinde de kullanılabilmektedir.

Günlük ve yeterli miktarlarda hayvansal yağ tüketimi, kalp damar hastalıkları, beyin sağlığının gelişimi, bağışıklık sisteminin gelişmesi, akciğer sağlığı vb. pek çok faydası bulunmaktadır.

İnsan sağlığına faydalı hayvansal yağlardan birisi de gömlek yağıdır.

Gömlek yağı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların işkembe ve bağırsaklarının üzerini ve çevresini gömlek gibi saran omentum olarakta isimlendirilen yağa verilen isimdir. Sucuk, salam, sosis, hazır köfte, et füme, Hazır döner üretimi yapan üretici firmaların bu ürünlerin üretiminde kullanıldığı dana gömlek yağı aynı zamanda lokanta, restoranlarda kullanılmak ve kasap, marketlerin şarküteri bölümlerinde de satılmak için 1. sınıf ve Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmektedir.

İzmir Kemalpaşa’da faaliyet gösteren teknolojik üretim tesisinde üretimini yaptığı 1. sınıf dana gömlek yağlarını, salam, sosis, sucuk, hazır köfte üretimini yapan firmalara ve restoran, kasap vb. işletmelere satmaktadır. Dana gömlek yağı ve diğer hayvansal yağların üretimi ve faydaları hakkında detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.