Hayvansal Gıdaları Tüketirken Bilmeniz Gereken 3 Şey

Hayvansal Gıdaları Tüketirken Bilmeniz Gereken 3 Şey
Böbrek Yağı, Dana Kavram Yağı,Dana Gömlek Yağı,Dana Yağı,Gömlek Yağı,Sucuk Yağı,Hayvansal Yağ,Hayvansal Gıda,Donmuş Yağ,Dana İç Yağı,Sucuk Üretim Yağı,Köftelik Yağ,Dönerlik Yağ,Hayvan İç Yağı,Kuzu Gömlek Yağı,Kuzu Yağı

Hayvansal Gıdaları Tüketirken Bilmeniz Gereken 3 Şey

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein, hayvansal gıdalarda bulunan en temel yapı taşlarından biridir. Hayvansal gıdalar protein, mineral, karbonhidrat, kalsiyum ve demir içermektedir. Bu içerikler kas ve kemik gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve sindirim sisteminin düzenli çalışması için faydalı yiyecek türlerini ifade eder. Orta ve uzun vadede hayvansal gıda tüketimi, stabil bir metabolizma hızı ve buna bağlı olarak kaliteli ve sağlıklı bir hayat sunmaktadır. Buna karşın hayvansal gıdaların tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir takım temel unsurlar vardır.

 

Hayvansal Gıdanın Türü

Hayvansal gıdalar zengin protein kaynağı olarak görülmektedir. Başlıca çeşitleri ise et, süt, yumurta, peynir ya da tereyağı gibi yiyecekler oluşturur. Her yiyecekte olduğu gibi hayvansal gıdaların içinde de az ya da fazla tüketilmesine bağlı olarak insan sağlığını olumsuz etkileyen sonuçlar meydana gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, küçük yaşta kas ve kemik gelişimini destekleyen süt ve yumurta tüketimi, ilerleyen yaşlarda kemik erimesi ya da alzheimer riskini de azaltmaktadır. Bunun yanı sıra haddinden fazla donmuş yağ ya da tereyağı tüketmek aşırı kilo alımına (obezite), damar tıkanıklığına ya da kalp krizi riskine neden olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için, uzman sağlıkçıların önerdiği miktarda ve türde gıda tüketmek gerekmektedir.

 

Hayvansal Gıdanın İçeriği

Hayvansal gıdalar insan sağlığına zarar verecek hiçbir koruyucu katkı maddesi içermemelidir. Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının aldığı kararlar ve uygulamalar sonucu hayvansal gıda üretimi ve dağıtımı belirli prosedürlere bağlanmıştır. İşlenmiş et ürünleri uzun vadeli tüketimlerde insan sağlığını olumsuz etkileyen nedenler arasındadır. Et ve et ürünleri üreten gıda işletmelerinin gıdaların bozulmasını engelleyen ve çok uzun süre kullanım ömrü sağlayan katkı maddelerini kullanmaları tüketicilerde beyin hasarı, düşük bağışıklık sistemi, hafıza kaybı ve hatta kansere neden olmaktadır. Bu yüzden hiçbir katkı ve koruyucu madde içermeyen hayvansal gıdaları tercih etmekte fayda vardır.

 

Tüketilen Hayvansal Gıdanın Miktarı

Hayvansal gıdaları tüketmek her ne kadar faydalı olsa da, aşırı tüketim sonucu gelişen bazı olumsuz sonuçlar da mevcuttur. Kontrolsüz ve aşırıya kaçan hayvansal gıda tüketiminde başlıca problemlerden biri aşırı ve dengesiz kilo alımıdır. İçerdiği sağlıksız hayvansal yağlar tüketicinin hem hızlı kilo almasına hem de kalp-damar hastalıklarına yakalanmasına sebep olmaktadır. Yeterli sebze ve meyve tüketimi ile birlikte dengeli ve kararında bir et tüketimi insan sağlığını olumlu etkileyen faktörlerdendir.

 

Hayvansal gıdalar arasında hazır paket ürünlerinde sıklıkla kullanılan gömlek yağı, böbrek yağı, sucuk yağı, dana kavram yağı, kuzu yağı, donmuş yağ, kuzu gömlek yağı, dana gömlek yağı ve dönerlik yağ gibi alternatif hayvansal yağ çeşitlerinin üretimini yapan Bilcen Gıda kişilerin ve işletmelerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği hijyenik ve kaliteli bir hizmet anlayışıyla Kemalpaşa’da bulunan tesisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.