Hayvansal Yağ Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Hayvansal Yağ Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Vücuttaki en önemli enerji kaynağı olan yağlar, günlük alınan kalorilerin %20 – %30’unu oluşturmaktadır. A, D, E, K vitaminlerini yalnızca yağda çözünmesi, Omega – 3 yağ asidinin vücut için oldukça faydasının olması ve vücudun enerji kaynağı olarak kullanması, yağların ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Ortalama kiloya sahip bir vücudun %20’si yağ olmalıdır. Aynı zamanda depo olarak kullanılan ve enerji için yakılan ilk kaynak olan yağlar, mutlaka tüketilmesi gereken bir üründür.

Yağlar, hayvansal yağlar ve bitkisel yağlar olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Birbirinden çok farklı olan ancak hayatımızın birçok yerinde şahit olduğumuz bu iki yağ grubunun da fayda ve zararları bulunmaktadır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz ve vücudun ihtiyacı olan yağ grubu, hayvansal yağlardır.

Hayvansal Yağlar

Hayvansal yağlar, doymuş yağ asitlerinden oluştuğu için katı yağlardır ve tek başlarına sindirimleri oldukça zordur. Aynı zamanda yüksek miktarda kolesterol içerdiklerinden dolayı ölçülü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Tereyağı, peynir, kaymak, krema, salam, sosis, sucuk, kebap, döner, koyun eti ve bunun gibi ürünlerde bolca bulunmaktadır.

Pek çok hayvanın yağı elde edilse de, sofralarda yer alan ve insanların daha alışık olduğu yağ için öncelikle koyunlar, tavuklar, inekler ve danalar tercih edilmektedir. İşlenmiş doku yağlarından çıkarılmaktadır.

Yenilen gıdaların pek çoğunda farklı oranlarda yağ bulunmaktadır. Et, süt ve süt ürünlerinde yağ oranı fazladır. Pizza, köfte, patates kızartması, tavuk ve bunun gibi hazır olarak satılan ve dondurulmuş olan ürünlerde yüksek oranda yağ bulunmaktadır. Ancak teknolojinin gelişimi sayesinde doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşılması ve bilinçlenmenin artması ile birlikte gıdaların üzerindeki etiketlerde yağ oranları yazılmaya başlanmıştır. Bu sayede tüketiciler yedikleri ürünlerin yağ miktarlarını bilmekte, tedbirlerini de buna göre alabilmektedir. Sağlıklı bir beslenme için 100 gramlık bir gıdada 5 gram ya da daha az yağ bulunan besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
İzmir’de hayvansal yağ sektöründe adından sıkça söz ettiren Bilcen Gıda, modern tesisi, profesyonel ekibi ve kaliteli hizmet anlayışı ile bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılamaktadır. Aldığı tedbirler ile son derece hijyenik bir ortamda, teknolojik gelişmeleri faaliyetlerine entegre ederek hizmet vermektedir. Açıldığı ilk günden beri %100 müşteri memnuniyeti ilkesini benimseyen Bilcen Gıda ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.