Hayvansal Yağlar Gıda Endüstrisinde Nerelerde Kullanılır?

Hayvansal Yağlar Gıda Endüstrisinde Nerelerde Kullanılır?

Hayvansal Yağlar Gıda Endüstrisinde Nerelerde Kullanılır?

Büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvan ve balık gibi hayvanların lipid maddelerine hayvansal yağ adı verilmektedir. Lipid malzemeler çoğunlukla hayvan iç yağlarından oluştuğu için pek çok kaynakta hayvan iç yağı olarak da isimlendirildiği görülmektedir.

Hayvansal yağlar, hayvansal gıdaların üretilmesinden hayvan besi malzemelerinin üretilmesine, sabun ve temizlik endüstrisinden mum endüstrisine kadar geniş bir sanayi alanında kullanılan maddeler arasında yer almaktadır.

Hayvansal yağlar diğer bir deyişle hayvan iç yağları, gıda endüstrisinde hayvansal gıda ürünlerinin yapımında kullanıldığı gibi aynı zamanda diğer gıda ürünlerinde koruyucu malzeme olarakta kullanılmaktadır.

Ülkemizde kullanılan hayvansal yağların temel kaynağı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen iç yağlardır. Bu nedenle de salam, sosis, sucuk, füme et, yemeye hazır köfte, döner vb. gıda ürünlerin yapımında dana gömlek yağı, kuzu kuyruk yağı, dana kavram yağı, kuzu böbrek yağı gibi hayvansal yağlar sıklıkla kullanılmaktadır.

İşlenmiş hayvansal gıda ürünlerin yapımında hayvan iç yağlarının kullanılmasının en önemli nedeni bu yağların besin değerinin diğer yağlara oranla fazla olması ve koruyucu özelliğinin daha fazla olmasıdır. Aynı zamanda hayvansal gıdaların dışında kalan gıda ürünlerin pek çoğunda da eser miktarda hayvansal yağların kullanıldığı söylenebilmektedir.Sözü edilen bu ürünlerde kullanılan hayvansal yağlar çoğunlukla ürünlerin korunması ve ömrünün uzun olması için tercih edilmektedir.

Ancak çoğunlukla gıda sektöründe kullanılan hayvansal yağların temiz ve hijyen bir ortamda üretilmesi, muhafaza edilmesi ve işlenmesi tüm bunların yanında ayrıca dikkat edilmesi gereken bir noktadır.