Hayvansal Yağlar Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Hayvansal Yağlar Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Hayvansal Yağlar Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Hayvansal yağlar büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen ve yüksek miktarda protein, mineral ve diğer besin değerlerini içeren bir tür hayvansal gıdadır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini düzenli ve ölçülü biçimde tüketildiğinde ziyadesiyle karşılayan hayvansal yağların kullanıldığı yağlar Türk damak zevkine hitap eden en popüler hazır et ürünleridir. Buradan hareketle hayvansal yağ içeren et ve et ürünleri şu şekilde özetlenebilir;

  • Sucuk: Kahvaltıların vazgeçilmezi olan sucuğun en temel iki bileşeni baharat ve kullanılan hayvansal yağdır. Kavram yağı ya da gömlek yağı ile çok daha aromatik ve kıvamlı bir sucuk tarifi mümkündür. Günümüzde sucuk lezzetiyle ünlenmiş olan restoran ve lokantalarda üretilen sucuklar eser miktarda da olsa hayvansal yağ içermektedir.
  • Sosis: Sosis yalnızca kahvaltılarda değil, fast food yiyeceklerde de kullanılan son zamanların en popüler hazır et ürünüdür. Atom sandviç, pizza, ya da hot dog başta olmak üzere birçok hızlı tüketim ürününde yer alan sosis yapımında bitkisel yağlardan ziyade hayvansal yağlardan faydalanılmaktadır.
  • Salam: Sosisin yer aldığı et ve et ürünlerinde salam tamamlayıcı bir işlev görür. Salamın içerdiği hayvansal yağlar etin daha kıvamlı, lezzetli ve kolay pişmesini sağlamaktadır.
  • Köfte: Hem ulusal hem de uluslararası alanda bilinirliği olan köfte önemli ölçüde hayvansal yağ içermektedir. Özellikle Türkiye’de her yörenin kendine özgü köfte tarifi vardır ve bu tarifleri birbirinden ayıran en belirgin malzeme kullanılan hayvansal yağ türü ve miktarıdır. 
  • Dönerlik Et: Et ve tavuk dönerlerde etin çok daha lezzetli, aromatik ve doyurucu olmasını sağlayan malzeme kullanılan hayvansal yağ çeşidi ve miktarıdır. Özellikle “Hatay Usulü Antakya Döner” furyasının ülkenin dört bir yanında karşılık bulmasıyla talebi her geçen gün artan dönerlik etin içerdiği hayvansal yağ kafe, restoran, lokanta ve döner evlerinde tarifin içeriğine göre değişiklik göstermektedir.

Sektöründe uzun yıllardır var olan Bilcen Gıda, Kemalpaşa’da bulunan fabrikasında çeşitli hayvansal yağ üretimini gerçekleştirmektedir. Gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı ve diğer hayvansal iç yağların hazırlanması aşamasında görev alan Bilcen Gıda %100 müşteri memnuniyetini esas alan bir çalışma prensibiyle müşterilerine güvenle hizmet vermektedir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.