Hayvansal Yağlar Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayvansal Yağlar Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayvansal yağlar, farklı pek çok alanda kişilerin karşısına çıkmasına rağmen faydaları, kullanım miktarları ve içindekiler kullanıcılar tarafından net bir şekilde bilinmemektedir. Hayvansal yağlar özellikle tereyağı, kaymak, peynir, krema, sosis, sucuk, salam, döner, kuzu, kebap ve koyun eti gibi çok kullanılan ürünlerde bulunmaktadır. Sofralardaki temel malzemelerin içinde bulunmaları sebebiyle birçok kişi hayvansal yağları sürekli tüketmektedir. Peki, hayvansal yağlar tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle doymuş yağ asitlerinden oluşmalarından dolayı sindirimleri zor olmaktadır. Sindirim sisteminde sıkıntı çeken bireyler için tavsiye edilmemektedir. Ayrıca içinde bulunduğu kolesterol oranı fazla olduğu için kolesterolü yüksek olan kişiler tarafından tüketilmesi son derece zararlı olabilmektedir. Bununla birlikte kalp ve damar rahatsızlığı olan kişilerin fazla kullanması da olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. 

hayvansal-yağ (7)

Bilim adamları tarafından, yetişkin bir bireyin toplam enerji alımlarının %20 ile %30’unun yağlardan alınması önerilmektedir.  Fiziksel aktivitesi yüksek ya da sporcu olan kişilerde ise bu oran %35’e kadar çıkabilmektedir. Bu, metabolizmanın çalışma performansı ve enerji alım oranı farklılık gösterdiği için kadın ile erkek arasında değişmektedir. Günlük enerji alımının 2000 kcal olduğu bir kadın günde 44 ile 78 gram arası yağ tüketebilirken, bu oran günlük enerji alımı 2500 kcal olan erkek için 55 ile 97 gram arasında olmaktadır. 

Toplam yağ alımında alınacak olan yağların türü de çok önemlidir. Hayvansal yağ alımının, toplam enerji alımının %10’unu aşmaması gerekmektedir. Trans yağların oranı ise toplam enerji alımı için maksimum %1 olması önerilmektedir.

Bilcen Gıda, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde büyük bir tesis içinde hizmet vermektedir. Faaliyetlerine uzman bir kadro ve son teknolojik ekipmanlar ile devam ederken küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde ettiği sağlıklı ve hijyenik dana gömlek yağı, kuzu gömlek yağı, dana kavram yağı, donmuş yağ, böbrek yağı, dana iç yağı, hayvan iç yağı gibi hayvansal yağ üretimi gerçekleştirmektedir. Hayvansal yağ ve gıda tüketimi hakkında detaylı bilgi edinmek ve ürünlerimizi incelemek için www.bilcengida.com adresini ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.