Hayvansal Yağlara Örnekler: Dana Kavram Yağı

Hayvansal Yağlara Örnekler: Dana Kavram Yağı

Dana Kavram Yağı ve Faydaları

İnsanların fiziksel ve mental gelişimini en olumlu etkileyen etmenlerden biri düzenli hayvansal gıda tüketimidir. Biyolojik evrim süresince de hayvansal gıdaların insan bünyesine olan katkıları bilimsel verilerle kanıtlanmıştır.

Hayvansal Yağ Nedir?

Büyükbaş ve küçükbaş tüm hayvanların çeşitli iç organları etrafında kümelenen yağ kütleleri, insanların tüketebileceği faydalı yağ çeşitleridir. Yıllar içinde işkembe, bağırsak, böbrek ya da mide gibi organların etrafında şekillenen bu yağlar, insanların ihtiyaç duyduğu protein, kalsiyum ve vitamin gibi yapı taşlarını bolca barındırır. Kavram yağı, gömlek yağı, kuyruk yağı ya da iç yağı olmak üzere birçok farklı yağ türü hazır et ve et ürünlerinde kullanılmak üzere Bilcen Gıda tesislerinde ayrıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir.

Hayvansal Yağ Tüketiminin Faydaları Nelerdir?

İnsanların protein ihtiyacını giderdiği başlıca 2 gıda kaynağı vardır: Hayvanlar ve bitkiler. Hayvan bazlı proteinler küçük, orta ve ileri yaş fark etmeksizin vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini bolca barındırırlar ve her yaş grubunda tüketilmesi gereken miktar ve düzen değişiklik gösterir. Buradan hareketle genelde hayvansal gıdaları, özelde ise hayvansal yağları tüketmek, tüketilen et ve yağ miktarı ile tüketim sıklığı etrafında şekillenmektedir. 

Hayvansal yağların ölçülü, düzenli ve hijyenik biçimde tüketilmesi küçük yaşlarda kas ve beyin gelişimini desteklerden orta yaşlarda kalp krizi riskini azaltan ve kolesterolü dengeleyen bir etki gösterir. İlerleyen yaşlarda hayvansal yağları tüketmenin -gerekirse- doktor kontrolünde sağlanması gerekir. Alzheimer riskine karşı hayvansal yağ tüketimi, son yıllarda etkili çözümlerden birini ifade etmektedir.

Dana Kavram Yağı Nedir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç organları etrafında gözenek şeklinde kümelenen iç yağ çeşidi kavram yağı olarak adlandırılır. Dana kavram yağı sucuk, köfte ya da kavurma gibi Türk damak zevkinin ve geleneğinin bir ürünü olan lezzetli et ürünlerinde en sık kullanılan yağ çeşididir. Kavram yağı salam, sosis ya da dönerlik et gibi hazır et ürünlerinde de eser miktarda yer verilen bir hayvansal yağ olmakla birlikte restoran ve lokantaların sıklıkla tercih ettiği bu yağ, etlerin dondurulduğunda dağılmasını engelleyen bir özelliği de vardır. Derin dondurucularda muhafaza edildiği takdirde uzun süre kullanım ömrü olan dana kavram yağı, hazır et ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir yağ türüdür. 

Sektöründe uzun yıllardır var olan Bilcen Gıda, Kemalpaşa’da bulunan fabrikasında çeşitli hayvansal yağ üretimini gerçekleştirmektedir. Gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı ve diğer hayvansal iç yağların hazırlanması aşamasında görev alan Bilcen Gıda %100 müşteri memnuniyetini esas alan bir çalışma prensibiyle müşterilerine güvenle hizmet vermektedir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.