Hayvansal Yağların Faydaları Nelerdir?

Hayvansal Yağların Faydaları Nelerdir?

Hayvanlardan üretilen lipid malzemelere hayvansal yağ adı verilmekte ve kategori olarakta doymuş yağlar arasında ele alınmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanlardan elde edilen hayvansal yağlar, pek çok kaynakta aynı zamanda iç yağ olarak isimlendirilmektedir.

Hayvansal yağların yüksek kolesterol, kalp damar hastalıkları ve buna bağlı sağlık sorunlarına neden olduğu gerekçesiyle insan sağlığına zararlı olduğu genel kabul görmüş bir inanıştır. Ancak yapılan son araştırmalar sonucunda hayvansal yağların insan sağlığı açısından zararlı olmadığı aksine sağlık açısından pek çok yararının olduğu anlaşılmaktadır.

Hayvansal yağların sağlık açısından yararlarını şöyle sıralamak mümkündür;

Bağışıklık sistemini geliştirir

Hayvansal yağların yeteri kadar tüketilmediği durumlarda bağışıklık sisteminin zayıfladığı yağılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle yeteri kadar hayvansal yağ tüketimi bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Beynin sağlıklı çalışması için gereklidir.

Beynin sağlıklı bir şekilde çalışması yeteri kadar hayvansal yap tüketilmesiyle ilişkilidir.

Akciğer ve kalbe fayda sağlamaktadır.

Akciğerlerler önemli miktarda doymuş yağ içeren madde üretmektedir. Bu nedenle sağlıklı çalışabilmesi için vücuda yeteri miktarda hayvansal yağ alınması önemlidir. Aynı zamanda son yıllarda yapılan araştırmalarda hayvansal yağ tüketiminin kalp sağlığı açısından da önemli olduğunu sonucuna varılmıştır.

Derinin kurumasını önlemektedir.

Yeterli miktarda hayvansal yağ tüketilmediği takdirde deride çatlama ve kuruluk görülmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir deriye sahip olmak için yeterli miktarda hayvansal yap tüketilmesi önemlidir.

Tüm bunların dışında sağlıklı bir bedene sahip olmak için de vücudun ihtiyacı kadar hayvansal yağların tüketilmesi gerekmektedir.