Hayvansal Yağların Ne Tür Faydaları Vardır?

Hayvansal Yağların Ne Tür Faydaları Vardır?

Oda sıcaklığında katı halde bulunan hayvansal yağlara doymuş yağ adı verilir. Tereyağı, gömlek yağı ve kuyruk yağı hayvansal yağların en bilinenleridir. Zeytinyağı, fındık yağı, balık yağı, soya, mısır ve ayçiçek yağı ise doymamış yağlar kategorisine girer. Bu yağlar arasında vücuda ve sağlığa en faydalı olan yağlar hayvansal yağlardır.

Kasaplarda iç yağı ya da don yağı olarak da anılan kuyruk yağının faydaları bilimsel araştırmalar tarafından açıklanmıştır.

Kuyruk Yağının Faydaları

Kuyruk yağı omega yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan korur. Gelişmekte olan çocuklar için kuyruk yağı son derece yararlıdır.

Yapılan araştırmalar sonucunda kuyruk yağının kas ve kemik gelişimini arttırdığı ve kuyruk yağı tüketen bir kişinin kas ve kemik yapısının çok daha güçlü olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Aynı zamanda kas yırtılması gibi fiziksel sorunlarda da tedavi olarak kuyruk yağı önerilmektedir.

Kuyruk yağı aynı zamanda kolajen üretimi de sağladığı için cilt hastalıklarından korumakta, hücre oluşumunu desteklediği için cildin sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

Belirli seviyelerde tüketildiğinde damar tıkanıklığını önlemekte, kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

Ağrı kesici etkisi bulunan kuyruk yağının kan dolaşımına olumlu etkisi, romatizma ve eklem ağrılarını da azaltmaktadır.

Kuyruk yağının faydasının yanında çok fazla tüketildiğinde insan vücuduna zararları da olabilmektedir. Su kaybının yanı sıra kilo almaya neden olan kuyruk yağını mutlaka ölçülü kullanmak gereklidir. Kolestrol değerlerini arttırdığı için kolestrol değeri yüksek olan kişiler için de sorun teşkil edebilmektedir.

Tereyağının Faydaları

Tereyağı sağlıklı hücrelerin yenilenmesine fayda sağladığı için kanserli hücrelerin yayılmasını önler.

Bağırsak ve mide sağlığına iyi geldiği için sindirim sistemini düzenler.

Mantar ve iltihaplara karşı koruyucu görevdedir.

İçinde bulunduğu antioksidan bileşenler sayesinde vücudun toksitlerden arınmasını sağlar.

Yukarıda belirtilen insan sağlığına olumlu etkiler için bu yağların doğal olmaları gerekmektedir. Özellikle tereyağı üzerinde son yıllarda sıklıkla işlem yapılmaktadır. Bu, hayvansal yağların faydalarına ihtiyacı olan herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Görüldüğü üzere farklı hayvansal yağların ortak özellikleri, belirli ölçüde kullanıldığında vücuda son derece etkili yararlar sağlamalarıdır.

Sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Bilcen Gıda, Kemalpaşa’da bulunan tesislerinde çeşitli hayvan yağ üretimini hijyenik ve güvenilir bir ortamda gerçekleştirmektedir. Gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı, kuyruk yağı ve iç yağı gibi çeşitli hayvansal yağların hazırlanması aşamasında titizlikle görev alan Bilcen Gıda %100 müşteri memnuniyetini esas alan çalışma prensibi ile kullanıcılarına 2010 yılından itibaren özenle hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.