İç Yağının Besin Değeri ve Faydası Nedir?

İç Yağının Besin Değeri ve Faydası Nedir?

İç Yağının İnsan Bünyesine Olan Faydaları

İnsanlık tarihi boyunca hayvansal gıdalarda bulunan iç yağlar önemli bir yer edinmiştir. Orta ve uzun vadeli tüketimlerde insanların hem yedikleri yemekten keyif almalarını hem de sağlıklı birer bünyeye sahip olmalarını sağlayan hayvansal iç yağların besin değeri, kullanım düzenine ve miktarına paralel olarak değişkenlik göstermektedir.

İç Yağı Nedir?

Dana, koyun ya da kuzu gibi küçükbaş ve büyükbaş hayvanların iç organlarının etrafında şekillenen yağ türlerine iç yağı denmektedir. Hayvan iç yağlarının çeşitleri, etrafını sarmaladıkları organa ve şekle göre değişmektedir. Danaların böbrek etrafındaki yağlara ‘’dana böbrek yağı’’; karkasın kavram bölgesinde bulunan yağlara ‘’dana/kuzu kavram yağı’’ ya da işkembe veya bağırsakların etrafında kümelenen yağlara ‘’dana/kuzu gömlek yağı’’ olarak isimlendirilmektedir.

İç Yağının Besin Değeri Nedir?

Günümüzde beslenme uzmanları ve diyetisyenler tarafından sıklıkla ele alınan hayvansal yağ tüketimine dair tartışmalar, bilimsel gelişmeler ve araştırmalar sayesinde mükemmelleştirilmektedir. Buradan hareketle hayvan iç yağı tüketimine yönelik sorunlarda son yıllardaki genel görüş hayvan iç yağı tüketmek değil; standart bir öğünde haddinden fazla hayvansal iç yağı tüketmek olduğudur. Bunun yanı sıra düzenli aralıklarla yaşa ve bünyeye aykırı olacak miktarlarda ve türlerde hayvan iç yağı tüketmek, orta ve uzun vadeli tüketimde kolesterol veya kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verecektir. Bu tür mağduriyetlerine önlenmesinde tüketim özellikleri oldukça önemlidir.

İç Yağının İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere yağlar insan vücudunun en önemli enerji kaynaklarından biridir ve sağlıklı bir insan vücudunun %20’si yağlardan oluşur. A, D, E ve K vitaminlerinin bolca bulunduğu hayvansal yağlar da, tüketimi oldukça faydalı olan enerji kaynakları olarak görülebilir. Et ve et ürünlerinin tüketicilerde lezzetli bir damak tadı bırakmasının yanı sıra sağlıklarını da olumlu etkilemesine, hayvansal yağların bilinçli tüketimi de dahil edilmektedir. Nitekim sucuk, köfte, döner ya da diğer hazır et gıdalarında bulunan hayvansal yağlar, özellikle ülkemizde sıklıkla tüketilen yiyeceklere örnektir.

Hayvansal gıdalar arasında özellikle hazır paket ürünlerinde sıklıkla kullanılan hayvan iç yağları, Bilcen Gıda tarafından İzmir, Kemalpaşa’da faaliyetlerini sürdürmektedir. %100 müşteri memnuniyetini hedefleyen Bilcen Gıda; hijyenik, steril ve geniş ürün yelpazesiyle hayvansal yağ ve hayvansal gıda üretimi gerçekleştirmektedir. Dana kavram yağı, kuzu yağı, kuzu gömlek yağı, böbrek yağı, dana gömlek yağı gibi alternatif hayvansal yağ çeşitlerini incelemek; ürün ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.