İç Yağların İnsan Vücuduna Yararları

İç Yağların İnsan Vücuduna Yararları

İç Yağının Faydaları Nelerdir?

Hayvan iç yağlarının kullanım alanları gündelik hayatımızda düzenli aralıklarla tükettiğimiz hemen hemen her et ürününe yansımıştır. İnsan vücudunun temel besin değerleri arasında bulunan protein hem hayvanlarda hem de bitkilerde bulunan önemli bir değeri ifade eder. Buradan hareketle hayvan iç yağlarının insan vücuduna olan faydalarına değinmekte yarar vardır.

İç Yağı Nedir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç organları etrafında kümelenen ve besleyiciliği oldukça yüksek olan yağ türlerine verilen genel addır. Etrafında biriktiği organa göre isimlendirilen iç yağları, düzenli ve özenli tüketim ile insan sağlığına oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra özellikle köfte ya da sucuk gibi; kullanılan hayvansal yağ türünün ve miktarının oldukça önemli olduğu gıdalarda kullanılan dana böbrek yağı, kavram yağı ya da gömlek yağı gibi iç yağlar, yiyeceklerden alınan lezzetin ve kıvamın da artmasına hizmet eder.

İç Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

İç yağlarını Türk damak zevkiyle özdeşleştirilen yiyecekler ile (sucuk, köfte, döner ya da çeşitli yöresel çorba çeşitleri vs.) düşünsek de günümüzde uluslararası mahiyette öneme sahip olan geleneksel Türk yemek çeşitleri, dünyanın dört bir yanında bilinen ve ciddi anlamda talep edilen yiyecekleri ifade eder. Ülkemizde özellikle lokantalar ve restoranlar tarafından talep edilen hayvan iç yağları, özel tariflerin belirleyici malzemelerinden biridir.

İç Yağının İnsan Sağlığına Faydaları

Bilinçsiz tüketilmediği sürece bitkisel veya hayvansal yağ çeşitleri insan sağlığına önemli ölçüde fayda sağlar. Genel itibariyle bilinir ki küçük yaşlarda kas ve beyin gelişimini destekleyen gıdalar ağırlıklı olarak protein bazlı hayvansal gıdalardan oluşur. Orta yaşlarda insanların ihtiyaç duyduğu protein, onların vücudunda kalp krizi ve kolesterol riskini azaltmasına katkıda bulunur. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi ya da alzheimer tehlikesine karşılık da hayvansal gıdalarda bulunan hayvansal yağların olumlu etki yarattığı söylenebilir. Tabii tüm bu faydalar kişilerin fiziksel özelliklerine ve sağlık durumlarına göre değerlendirilmektedir. Tüketim miktarı ve kullanım sıklığı her gıdada olduğu gibi aşırıya kaçmadığı vakit orta ve uzun vadede faydalı bir aktivite olacaktır.

İzmir Kemalpaşa’da bulunan üretim tesisinde uzun yıllardır hayvansal yağ ve hayvansal gıda üretiminde bulunan Bilcen Gıda donmuş yağ, gömlek yağı ve kavram yağı gibi çeşitli gıda ürünleri alanında müşterilerine hizmet vermektedir. Hijyenik çalışma ortamı ve müşteri memnuniyetini önemseyen çalışma prensibi ile çalışmalarını sürdürmekte olan Bilcen Gıda’nın ürün ve hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.