Kavram Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kavram Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein, kalsiyum ve mineral gibi bağışıklığı destekleyen değerler hayvansal ve bitkisel gıdalardan temin edilir. Hayvansal gıdalardan ayrıştırma yöntemiyle elde edilen hayvansal yağlar ölçülü ve düzenli tüketilme kaydıyla sağlığı olumlu etkilemektedir. Kavram yağı da hayvansal iç yağlardan biri olarak birçok hazır et ürününde yer alan faydalı bir yağ türüdür.

Kavram Yağı Nedir?

Kavram yağı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç organlarının etrafında kümelenen yağ türü olarak adlandırılabilir. Mide, bağırsak ve böbrek gibi iç organların civarını saran bu yağ türü günümüzde tükettiğimiz birçok hazır et ürününde yer alır. Dana ve koyun başta olmak üzere oldukça zengin besin değerlerine sahip olan kavram yağının ayrıştırılması, şoklanarak paketlenmesi, soğuk hava depolarında bekletilmesi ve teslimatının gerçekleştirilmesi Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sertifikasyon ve periyodik kontrollerine tabi olan işletmeler tarafından sağlanır. 

Kavram Yağının Faydaları Nelerdir?

Kavram yağına olan talebin son yıllarda artması, endüstriyel et ürünleri hizmet sahasının da genişlemesiyle mümkün olmuştur. Kavram yağı yapay yollarla elde edilemeyecek ölçüde organik ve kıymetli bir hayvan iç yağı türüdür. Hemen hemen tüm hayvansal gıdalarda olduğu haliyle yaş, kilo ve sağlık durumuna göre ölçülü ve düzenli tüketimde çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar;

  • Küçük yaşlarda beyin ve kas gelişimi
  • Orta yaşlarda kalp krizi, damar tıkanıklığı ve kolesterol riskini azaltma
  • İleri yaşlarda alzheimer ve kemik erimesini önleme

şeklinde özetlenebilir.

Kavram yağının tüketilmesi için gereken temel ilkeler sağlığı olumlu etkilediği kadar içine konan yemeği de oldukça lezzetli kılmaktadır. Kırmızı et yemeklerinde ete yoğun bir aroma ve yumuşaklık katan kavram yağına restoranlarda köfte, döner eti ve sucuk gibi ürünlerde yer veriliyor. Türk mutfağıyla özdeşleşmiş bu lezzetlerin yanı sıra uluslararası mutfaklarda da yer verilen kavram yağının birçok gizli tarifte yer aldığı bilinmektedir.

Kavram yağının üretim aşamalarına oldukça sıkı hijyen ve sterilizasyon prosedürleri hakimdir. Genel hatlarıyla kavram yağı üretim aşamaları;

  • Ayrıştırma
  • Şoklama ve Paketleme
  • Depolama
  • Teslimat

olarak özetlenebilir. Ekipler halinde etten ayıklanan kavram yağı uzun vadeli ve lezzetli kullanım için şoklanarak el değmeden paketlenir. Teslimat gerçekleştirilmeden soğuk hava depolarında tutulan kavram yağı teslimat bölgesine ulaşmadan da soğuk hava dolaplarında iletilerek tüketime hazır hale getirilir.

Sektöründe uzun yıllardır çalışma gösteren Bilcen Gıda, hayvansal gıdalar içerisinde kullanımı sağlanacak hayvansal yağ üretimi yapmaktadır. Kuzu gömlek yağı, böbrek yağı, gömlek yağı, dana kavram yağı, dana gömlek yağı gibi çeşitli hayvansal yağ üretimi sağlayan Bilcen Gıda ürünlerini detaylı incelemek için www.bilcengida.com adresini ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.