Kuzu Gömlek Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Kuzu Gömlek Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Kuzu Gömlek Yağının Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Sağlıklı bir insan vücudu her yaşta belirli besin değerlerine ihtiyaç duyar. İçerdiği mineral, protein ve kalsiyum sebebiyle hayvansal gıda ve yağlar bu besin değerlerini en iyi karşılayan gıda ürünleridir. Düzenli ve ölçülü olacak biçimde hayvansal yağ ve et tüketimi orta ve uzun vadede insan vücuduna çeşitli faydalar sağlar.

Gömlek Yağı Nedir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç organları ile bağırsaklarını gömlek şeklinde saran yağ ‘’gömlek yağı’’ olarak adlandırılır. Bitkisel yağın aksine köfte, sucuk, sosis, salam ya da döner gibi hazır et ürünlerinde kullanılan gömlek yağı Türk damak zevkine hitap eden faydalı ve pratik bir üründür. Günümüzde lokanta ve restoranların hemen hemen tüm özel tariflerinde ve et ürünlerinde eser miktarda yer verilen gömlek yağı, et üretim ve yağ ayrıştırma için özel konuşlanan tesislerde temin edilmektedir.

Kuzu Gömlek Yağının Özellikleri Nelerdir?

Büyükbaş hayvanlara ya da koyunlara nazaran yetiştirmesi ve besin değeri çok daha yüksek olan kuzulardan elde edilen gömlek yağı, etinde olduğu gibi yağında da oldukça kıymetli bir yağ türünü ifade eder. Kuzu etiyle yapılan yemeklerin lezzetinden ve kalitesinden anlaşılacağı üzere oldukça kıymetli olan kuzunun iç organları, işkembesi ve bağırsakları etrafında kümelenen gömlek yağı, hazır et ürünlerinde yer aldığı vakit hem doyurucu hem de oldukça lezzetlidir.

Kuzu gömlek yağı adını iç organları bir gömlek şekliyle sarışından alır. Kuzu gömlek yağının hayvanın karkas kısmından ayrıştırılması süreci oldukça hijyenik ve dikkatli biçimde yerine getirilmektedir. Aksi halde çeşitli bozulmalar ve bakteri üremeleri gerçekleşerek insan sağlığı olumsuz etkilenecektir. Nitekim Bilcen Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın periyodik kontrol ve hijyen testlerinden başarıyla geçerek müşterilerine nitelikli ve hijyenik bir ürün sağlamaktadır.

Kuzu Gömlek Yağının Faydaları Nelerdir?

Kuzu, yetiştirmesi ve bakımı itibariyle oldukça özen isteyen bir hayvan olduğu için elde edilen gömlek yağı da nitelikli ve besleyicidir. Kuzu gömlek yağı içeren sosis, sucuk, salam, köfte ve dönerlik etin başlıca etkileri;

  • Beyin ve kas gelişimine katkı sağlar,
  • Kemik erimesi ve alzheimer gibi ileri yaş sağlık sorunlarına iyi gelir,
  • Ölçülü ve düzenli tüketimde kalp krizi, damar tıkanıklığı ve kolesterol riskini azaltır,
  • Az miktarda olsa da içine konan yiyeceği çok daha lezzetli ve kıvamlı hale getirir.

şeklinde özetlenebilir.

Sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Bilcen Gıda, Kemalpaşa’da bulunan tesislerinde çeşitli hayvan yağ üretimini hijyenik ve güvenilir bir ortamda gerçekleştirmektedir. Gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı, kuyruk yağı ve iç yağı gibi çeşitli hayvansal yağların hazırlanması aşamasında titizlikle görev alan Bilcen Gıda %100 müşteri memnuniyetini esas alan çalışma prensibi ile kullanıcılarına 2010 yılından itibaren özenle hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.