Kuzu Gömlek Yağının Faydaları

Kuzu Gömlek Yağının Faydaları

Kuzu Gömlek Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hayvansal gıdalar yüksek miktarda protein ve kalsiyum içermektedir. Hayvansal yağlardan kuzu gömlek yağı ise hem katıldığı yemeği lezzetli hale getiren hem de besin değeri itibariyle tüketen kişiye birçok fayda sağlayan önemli gıdalardan biridir. Endüstriyel gıda üretiminden sonra evlerde de sıklıkla görmeye başladığımız kuzu gömlek yağı, yenmesi sağlıklı ve lezzetli iç yağlardan biri olmasıyla bilinmektedir.

insan vücudu ve güçlü bir bağışıklık için hayvansal gıda ve yağ tüketimi önemli bir yer tutmaktadır. Kuzu gömlek yağı, kuzunun işkembesini gömlek şeklinde sardığı için bu şekilde adlandırılmaktadır. Günümüzde kasap, restoran, lokanta gibi gıda işletmeleri tarafından sıklıkla tercih edildiği gibi, evlerde de çeşitli yemeklerde ya da doğrudan kullanılmak suretiyle satın alınan yağlardan biri haline gelmiştir.

Geleneksel Türk yemeklerinin ezici çoğunluğunda hayvansal yağlar kullanılmaktadır. Türk damak zevkinin acı, ekşi, tatlı veya tuzlu olmak üzere yüzlerce çeşide hitap etmesi, içine katılan hayvansal yağlar sayesinde daha da zenginleşmektedir. Nitekim uluslararası alanda nam salmış et ve et ürünlerinde Türk yemeklerinin neredeyse tümü önemli ölçüde hayvansal yağ içermektedir. 

Hazır gıda üretimi gerçekleştiren gıda işletmeleri, hayvansal yağların temininde büyük hassasiyet göstermelidir. İnsan sağlığına ve damak zevkine olumlu ölçüde katkı sağlayan bu yağlar hijyenik bir ortamda, ilgili ekipmanlar ve uzman personellerle ayrıştırılarak paketlenir; soğuk hava depolarında ve dolaplarında muhafaza edildikten sonra yine belirli koşullarda tüketiciye teslim edilmektedir. Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı  insan sağlığını olumsuz etkileyecek herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için periyodik kontrol ve prosedürler ilgili kanunlarca yasal güvence altına alınmıştır.

Hayvansal gıdalar arasında özellikle hazır paket ürünlerinde sıklıkla kullanılan gömlek yağı, Bilcen Gıda tarafından İzmir, Kemalpaşa’da faaliyetlerini sürdürmektedir. %100 müşteri memnuniyetini hedefleyen Bilcen Gıda; hijyenik, steril ve geniş ürün yelpazesiyle hayvansal yağ ve hayvansal gıda üretimi gerçekleştirmektedir. Dana kavram yağı, kuzu yağı, kuzu gömlek yağı, böbrek yağı, dana gömlek yağı gibi alternatif hayvansal yağ çeşitlerini incelemek; ürün ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.