Kuzu Yağının Faydaları Nelerdir?

Kuzu Yağının Faydaları Nelerdir?

Hayvansal yağların başında gelen iç yağlar etlerin vazgeçilmez bir parçasıdır ve bilinenin aksine insan sağlığı açısından oldukça faydalı ve şifalıdır.

Hayvansal yağlardan biri olan kuzu yağı, diğer bir deyişle kuzu kuyruk yağı, küçükbaş hayvanların omurgasının sonunda kuyrukta biriken yağlar olarak tanımlanmaktadır. Omega asitleri bakımından oldukça zengin olan kuzu yağının, ileriki yaşlarda oluşabilecek eklem ağrılarını önlenebilmesi için özellikle genç yaşlarda sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir. Öyle ki genç yaşlarda kuzu yağı tüketen insanlarda kalp damar hastalıklarının daha az görüldüğü yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.

İnsan sağlığı açısından kuzu yağının faydaları

Kuzu kuyruk yağı, felç, titreme, siyatik, romatizma ve kulunç hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle genç yaşlarda kuzu yapının tüketilmesi ileriki yaşlarda bu hastalıkların görülme riskini azaltmaktadır. Yeterli ve düzenli olarak hayvansal yağların tüketilmesi diğer sağlık sorunlarının oluşma riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Kuzu kuyruk yağları hayvansal yiyeceklerin yanı sıra hazır et ürünlerinin kullanımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Öyle ki sucuk, sosis, salam, et füme gibi yiyeceklerin üretimini yapan firmalar tarafından kuzu yağları da diğer hayvansal yağlarla birlikte kullanılmaktadır.

İzmir Kemalpaşa’da faaliyet gösteren Bilcen Gıda, modern üretim tesislerinde hazır gıda üretici firmalara ve restoran, kasap gibi tüketicilere kuzu yağı başta olmak üzere böbrek yağı, gömlek yağı, kavram yağı üretimi yapmaktadır.