Kuzu Yağının Kullanım Alanları Nedir?

Kuzu Yağının Kullanım Alanları Nedir?

İçerisinde yoğun bir omega-6 yağ asidi içermekte olan kuzu yağı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların iç yağlarından elde edilmektedir. Hayvansal yağlardan biri olan kuzu yağlarının, kullanımları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Hayvansal gıdaların içerisinde sıklıkla yer alan hayvansal yağlar, tüketimde lezzeti arttırmayı amaçlamaktadır. Sofralarımızda yer verdiğimiz salam, sosis, köfte, döner gibi gıdaların içerisinde yer alan kuzu yağı, köftelik yağ, dönerlik yağ, böbrek yağ ve donmuş yağ gibi çeşitli hayvansal yağlar aynı zamanda insan sağlığı için oldukça faydalıdır. 

Hayvansal yağların faydaları içerisinde özellikle ileri yaşlarda oluşabilecek kalp-damar, beyin rahatsızlıklarını önleyici besin içerikleri bulunmaktadır. Bu sebeple hayvansal yağların kullanımı oldukça önemlidir. Hayvansal yağlar restoran, kasap gibi işletmelerden alınabileceği gibi kullanıcılar hayvansal yağları kendileri de hayvan etinden ayrıştırarak elde etmektedir. Sıklıkla elde edilen hayvansal yağlar dondurucu kısmında bekletilmekte yemeklerde tadı arttırmak için kullanılmaktadır. 

Kuzu yağları diğer birçok hayvansal yağ gibi hayvansal gıdaların içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple kuzu yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Sıklıkla hayvansal yağlarda bulunan cla adı verilen antioksidan kuzu yağında da bulunmaktadır. Cla, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve yağ yakımını hızlandırmaktadır.  Güçlü etkilere sahip olan bu antioksidan metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Bu sayede vücuttaki yağı azaltarak kas oluşumunu arttırmaktadır. Hayvansal gıdaların yeterli tüketimi bu bağlamda bakıldığında oldukça faydalı ve besleyicidir. 

Sektöründe uzun yıllardır çalışma gösteren Bilcen Gıda, hayvansal gıdalar içerisinde kullanımı sağlanacak hayvansal yağ üretimi yapmaktadır. Kuzu gömlek yağı, böbrek yağı, gömlek yağı, dana kavram yağı, dana gömlek yağı gibi çeşitli hayvansal yağ üretimi sağlayan Bilcen Gıda ürünlerini detaylı incelemek için www.bilcengida.com adresini ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.