Sucuk Üretim Yağı Nedir?

Sucuk Üretim Yağı Nedir?

Sucuk, olgunlaşmış taze etlerin kıyma haline getirildikten sonra çeşitli baharatlarla harmanlanarak doğal  (önceden şişirilmiş bağırsak) veya yapay kılıflara doldurulup şekillendirilen ve belirli koşullarda olgunlaştırılan bir tür fermente et ürünüdür.

Sucuk genel anlamda çiğ et ürünü olduğundan dolayı üretiminde ve saklama koşullarında özellikle dikkat edilmesi gereken bir yiyecektir. Üretiminde kullanılan yağlara ise, gıda endüstrisinde sucuk üretim yağı adı verilmektedir.

Sucuk üretim yağları, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların çeşitli bölgelerinde bulunan böbrek yağı, gömlek yağı, kavram yağı, kuyruk yağı gibi iç yağlardan oluşmaktadır. Sucuk yapımında kullanılan malzemelere ve yapım aşamalarına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanılan tüm malzemelerin hijyenik koşullarda saklanması, hazırlanması, yapım kurallarına dikkatle uyulması ürünün doğru şekilde fermente edilmesi tüketicinin sağlığı açısından önemlidir.

Bilcen Gıda İzmir Kemalpaşa’da bulunan teknolojik üretim tesisiyle dana gömlek yağı, kuzu kuyruk yağı, dana kavram yağı, dana böbrek yağı gibi hayvansal yağların üretimini yapmaktadır. Hijyenik koşullarda üretimi yapılan iç yağlar sucuk üretim yağı olarakta sucuk üretici firmaların tüketimine sunulmaktadır.