Sucuk Yaparken Hangi Yağlar Kullanılır?

Sucuk Yaparken Hangi Yağlar Kullanılır?

Sucuk Yaparken Hangi Yağlar Kullanılır?

Türk damak zevkine hitap eden en lezzetli et ürünlerinden olan sucuk, uluslararası alanda da tercih edilmektedir. Ülkemizde ağırlıkla kahvaltılarda tüketilen sucuğun yapımı kasaplar, et galerileri, et ve et ürünü işletmeleri tarafından sağlandığı gibi evlerde de mümkündür. Günümüzde hazır gıdalara olan talep gün geçtikçe artmaktadır. 

Türk damak zevkinin belki de en bilindik lezzeti olan sucuk, ülkemizde rağbet gören en ünlü et ürünlerinden biridir. Çoğunlukla kahvaltı sofralarında görmeye alıştığımız sucuk kasaplar, et galerileri, et ve et ürünü işletmeleri tarafından imal edilmekte olup, evlerde de yapıma müsait olan yiyeceklerdendir. Sucuğun lezzetini belirleyen en önemli faktör, içinde kullanılan yağ türü ve miktarıdır. Ünlü sucuk imalatçılarının deyimiyle ‘’iyi bir sucuğu damağınızda bıraktığı yağın miktarı ve lezzetiyle ölçebilirsiniz’’.

Sucuğun beklenen lezzette ve kıvamda olması için gereken prosedürler ustadan ustaya değişmekle beraber içinde kullanılan yağ türleri aşağı yukarı aynıdır. Buradan hareketle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların çeşitli bölgelerinde kümelenen yağ türleri (böbrek yağı, gömlek yağı, kavram yağı, kuyruk yağı ya da iç yağı) sucuk yapımında kullanılan yağ türlerindendir.

Hayvansal gıdalarda hayvansal yağlar önemli bir tüketim maddesini ifade eder. Hayvansal yağların kullanıldığı hazır gıdalar günümüzde insanların gıda ihtiyacını gidermede önemli bir yer tutar. Şüphesiz fast food alışkanlığının da artmasıyla hazır gıda üretimi, teslimatı ve tüketimine olan rağbet önemli ölçüde artış göstermiştir. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği veya mangal partileri olmak üzere geleneksel Türk yemeklerinin birçoğunda kullanılabilen sucuk yapımında, tercih edilen yağ ve baharatlar kadar kullanılan yağ türü ve miktarı da önemlidir.

Sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Bilcen Gıda, Kemalpaşa’da bulunan tesislerinde çeşitli hayvan yağ üretimini hijyenik ve güvenilir bir ortamda gerçekleştirmektedir. Gömlek yağı, kavram yağı, böbrek yağı, kuyruk yağı ve iç yağı gibi çeşitli hayvansal yağların hazırlanması aşamasında titizlikle görev alan Bilcen Gıda %100 müşteri memnuniyetini esas alan çalışma prensibi ile kullanıcılarına 2010 yılından itibaren özenle hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.bilcengida.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.